reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Brzeg

(2011-01-18)

gdzie na weekendBrzeg to urokliwe miasto z długoletnią tradycją. Położone jest w południowozachodniej części Polski, w województwie opolskim, pomiędzy Wrocławiem a Opolem.

Miasto położone jest nad Odrą, na wysokim brzegu, nie wiadomo, kiedy dokładnie zostało założone, lecz pierwsze wzmianki na jego temat obecne były już w 1234 roku. Należy do grona najstarszych miast na Śląsku. Herb to kotwica - symbolizuje ścisły związek z rzeką oraz patronem miasta - św. Mikołajem (patron rybaków i żeglarzy).

Brzeg to stare, piękne i zabytkowe miasto parków. Na jego terenie znajdują się 4 piękne parki o łącznej powierzchni ok. 100 ha: Park Wolności (im. Juliusza Peppela), Park Nadodrzański i Park nad Fosą oraz Park Centralny. To doskonałe miejsca na spacery bez względu na porę roku.

Historia miasta jest ściśle powiązana z dynastią Piastów Śląskich. Księstwo brzeskie, które powstało w 1311 roku, było siedzibą książąt piastowskich. W XIV wieku powstał tu zamek książęcy wraz z kolegiatą św. Jadwigi oraz Kościół pw. Krzyża Świętego - barokowa świątynia pełna złota, przepychu i zapierających dech w piersiach malowideł, rzeźb oraz posiadająca piękny ołtarz. Gotycko-renesansowy zamek nazywany jest Małym lub Śląskim Wawelem ze względu na podobieństwo krużganków.

Warto również zobaczyć piękny rynek wraz z renesansowym Ratuszem i jego wspaniałą salą stropową. Renesansowe i barokowe kamieniczki stanowią ozdobę uliczek.

Godny uwagi jest także pierwsza powstała na terenie miasta świątynia - Kościół pw. św. Mikołaja. Ta gotycka budowla posiada piękny witraż, znajdujący się za ołtarzem głównym, przedstawiający patrona świątyni. Ogromne wrażenie robi ascetyczne wnętrze o wysokości prawie 30 metrów.

W Brzegu warto również zwiedzić:

  • Śluza rzeczna - powstała w 1784 roku i była pierwszą tego typu budowlą na Odrze.
  • Brama Odrzańska - późnorenesansowa (1595 r.) brama fortyfikacji miasta. Znajduje się nad Odrą nieopodal Zamku Piastów. Ma kształt łuku triumfalnego, zawiera herb Brzegu trzymany przez anioła w kluczu.
  • Poczta główna - to piękny neorenesansowy gmach.
  • Wieża Ciśnień - przy ul. Rybackiej z 1877r.
  • Pomnik Świętej Trójcy - znajduje się na pl. Zamkowym. Powstał w 1731 roku i miał witać podróżnych przybywających, do protestanckiego wówczas miasta, od strony Wrocławia.
  • Kościół garnizonowy (dawniej kaplica cmentarna św. Krzyża).


W okolicach miasta warto również zobaczyć:

  • Kościół św. Jakuba w Małujowicach (ok. 7 km od miasta) - we wnętrzu można zobaczyć średniowieczną Biblię Pauperum, XVI-wieczny strop drewniany z pięknymi zdobieniami (malarstwo patronowe).
  • Kościół świętych Piotra i Pawła w Obórkach (ok. 10 km) - z przełomu XVII i XVIII wieku.
  • Kościół Najświętszej Marii Panny w Krzyżowicach (ok. 8 km) - powstał na przełomie XV i XVI w.
  • Pałac w Łosiowie (ok. 14 km) - zbudowano go na przełomie XIX i XX wieku, do 1810 roku był siedzibą komutrii janitów. Łosiów to największa wieś na terenie Ziemi Brzeskiej.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, aktywność seniora, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Brzeg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!