reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Polska na weekend: Białowieża

(2010-08-27)

To bardzo ciekawa miejscowość, leżąca w województwie podlaskim, w samym sercu Puszczy Białowieskiej. Mimo, że położona jest na uboczu i trudno ją odnaleźć wśród lasów, znana jest w całej Polsce i chętnie odwiedzana przez turystów.

 

białowieżaPopularność osada zawdzięcza bliskości Białowieskiego Parku Narodowego. Sama Białowieża leży nad rzeką Narewką przy trasie nr 689. Pobliski Park Narodowy obejmuje dzikie, niemalże pierwotne obszary Puszczy Białowieskiej, nie podporządkowane przez człowieka.

 

Białowieża to doskonałe miejsce, jeżeli chcemy odpocząć na łonie natury, z dala od zgiełku i miasta. Najcenniejsze przyrodniczo fragmenty pierwotnej puszczy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Atrakcje Białowieży

 

Symbolem Puszczy jest Żubr i to on właśnie jest jedną z jej największych atrakcji. Żubr jako gatunek został w tych lasach uratowany przed zagładą. To tutaj trafiły żubry z ogrodów zoologicznych, kiedy padł ostatni żyjący na wolności osobnik i to tu udało się odtworzyć jego hodowlę. Dziś w Puszczy mieszka około 700 żubrów. Część z nich można oglądać w specjalnych Rezerwacie Pokazowym Żubrów. Znajduje się on w Parku Pałacowym w centrum Białowieży.

 

Warto odwiedzić też Muzeum Przyrodniczo-Leśne (również w Parku Pałacowym), które w innowacyjny sposób przedstawia dziewiczą przyrodę Puszczy (przy pomocy m.in. światła, dźwięku i przestrzeni).

 

Największą atrakcją jest jednak z całą pewnością możliwość zwiedzania tych terenów dzięki licznym szlakom i ścieżkom prowadzącym przez tę bogatą w faunę i florę krainę. Puszczę, jak i samą Białowieżę można oglądać też z białowieskiej ciuchci.

 

Białowieski Express

 

Białowieska ciuchcia, wbrew pozorom nie jest pociągiem – porusza się na kołach i wozi turystów po Białowieży i Puszczy Białowieskiej. Składa się z lokomotywy i zadaszonego wagonu. Jeździ dwiema stałymi trasami, lecz można też zorganizować własny szlak. Odjeżdża z parkingu przy Biurze Turystycznym PTTK.

 

Białowieski Park Narodowy

żubr

Puszcza Białowieska jest rozległym terenem leśnym leżącym po obu stronach granicy Polski i Białorusi. To jeden z trzech istniejących w Europie transgranicznych obiektów dziedzictwa UNESCO.

 

Historia Parku Narodowego

 

Tereny te szczęśliwie zdołały uniknąć zasiedlenia, a tym samym karczowania lasów, tworzenia osad i obszarów rolnych. Stało się tak dzięki ich ochronie jako terenów polowań królów a od XIX wieku, carów. Dziewiczy zakątek, jakim jest Puszcza, zachował się w niemal nienaruszonej postaci.

 

Genezę utworzenia Parku Narodowego na tym terenie można łączyć z wyprawą naukowców z Władysławem Szaferem na czele w 1919 roku. Badacze, którzy udali się do Białowieży, chcieli odnaleźć w Puszczy dziko żyjące żubry. Niestety nie spotkali żadnego osobnika. Wtedy to rozpoczęto usilne starania, by chronić prastarą Puszczę, tworząc na jej obszarze Park Narodowy. W 1921 roku powstała tu pierwsza forma ochrony, nazwana leśnictwem "Rezerwat", a 11 lat później utworzono "Park Narodowy w Białowieży", przemianowany później na Białowieski Park Narodowy i powiększony do ponad 10 tys. hektarów. Już w 1929 roku udało się odtworzyć w Puszczy stado Żubrów.

 

Atrakcje Parku Narodowego

 

Puszcza to zresztą nie tylko jej król, żubr, ale całe bogactwo fauny i flory. Żyje i rośnie tu wiele gatunków, które w innych rejonach Europy już wyginęły lub są bardzo zagrożone wyginięciem.

 

Sam Park ma świetnie zorganizowana infrastrukturę turystyczną, w tym liczne szlaki rowerowe i piesze, miejsca do odpoczynku, wieże i tarasy widokowe. Jest też świetnie oznakowany, tak by kontakt z dziką przyrodą i jej obserwacja były dla nas jak najłatwiejsze.

 

Park Pałacowy

 

park pałacowy w białowieżyZnajduje się on w samym centrum Białowieży i jest wydzieloną częścią Parku Narodowego. Założony został w końcu XIX wieku. Niegdyś stał na jego terenie pałac rosyjskich carów, którzy zatrzymywali się tu na polowania. Sam park utrzymany jest w stylu ogrodów angielskich.

 

Na jego obszarze znajdziemy wiele ciekawych XIX-wiecznych budynków, w tym zabytkowy dworek z 1845 roku, który dziś jest siedzibą Ośrodka Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego.

 

Największą atrakcją Parku jest Rezerwat Pokazowy Żubrów. Mieszkają tam zresztą nie tylko żubry, ale również jelenie, łosie, dziki, wilki czy rysie oraz bardzo rzadki Konik Polski – potomek Tarpana oraz Żubroń – krzyżówka Żubra i krowy.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Polska na weekend, ochrona środowiska, ogród, podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polska na weekend: Białowieża

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!