reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Polscy seniorzy nie korzystają z internetu?

(2010-10-25)

Według nowego raportu "Między alienacją a adaptacją. Polacy w wieku 50+ wobec internetu" starsze osoby wciąż niechętnie przekonują się do korzystania z sieci.

 

Polscy seniorzy nie korzystają z internetu?Seniorzy mają komputery, ale z internetu korzystają rzadko, ponieważ uważają, że jest to "zbyt skomplikowane i nie ma sensu"- wynika a przedstawionego dziś raportu. Tylko 18 procent polskich internautów to osoby w wieku ponad 50 lat. Tymczasem ludzie powyżej 50-ki to aż 65 procent polskiego społeczeństwa.

 

Na 13 mln Polaków, którzy przekroczyli 50-ty rok życia, jedynie 3 mln korzystają z sieci. Tym samym aż 10 mln, czyli aż 78 procent, tego nie robi. Na 40 procent starszych osób, które w domu mają komputer podłączony do internetu, tylko połowa z tego internetu korzysta.

 

Według osób, które przyznały, że nie używają internetu, nowoczesne technologie pomagają w życiu młodym, ale starszym nieszczególnie. Seniorzy nie są zainteresowani internetem, bo nie czują takiej potrzeby (ponad 55 procent ankietowanych wskazuje taką przyczynę). Autorzy raportu sądzą, że jest tak dlatego, że osoby starsze nie znają możliwości sieci. Inny powód, przez nich wskazywany to to, że nie potrafią oni tam znaleźć interesujących ich stron.

 

Są jednak wśród ankietowanych osoby, które w internecie orientują się dobrze i wykorzystują go głównie do rozrywki i kontaktów ze znajomymi. Jest też część osób, które mimo dobrego rozeznania w możliwościach jakie daje siec i tak z niej nie korzystają. Co piąty ankietowany uważa, że internet jest zbyt skomplikowany.

 

Jeszcze więcej osób, które nie mają potrzeby korzystania z internetu, znajduje się w grupie ludzi, którzy przekroczyli 60. rok życia.

 

Raport został przygotowany przez socjologów pod kierownictwem dr. Dominika Batorskiego dla Koalicji "Dojrzałość w sieci" i ma na celu zainicjowanie debaty na temat technologicznego wykluczenia seniorów.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, nauka, rozrywka, technologia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Polscy seniorzy nie korzystają z internetu?

Witajcie.Z chwila kiedy przeszlam na wcześniejszą emeryture zastanawiałam sie jak dalej pokierować własnym życiem /tyle wolnego.Krzyżówki -książki i owszem ale zdrowie i oczy nie te.Podjęłam dezyzje -wlaściwie mój mąz ja podjął za mnie.Bałam sie ze nie zapoznam sie z komputerem.Nie mam nikogo z młodych ludzi którzy by mi podpowiedzieli co i jak.Kupiłam książki - i tak powolutku małymi kroczkami (popelniając przy tym masę błędów)zapoznaję sie z kompem.Teraz ku mojej uciesze dolaczył mój mąż.Miałabym taką prośbe możena stronie seniorów powstał by taki maly poradnik dla osób po 60-którzy chca sie nauczyć obsługiwać kompem ale nie wiedza jak po nim się poruszać.Książka to nie wszystko -wystarczy że ktoś wytłumaczy jakieś wątpliwości i juz jest dobrze.Pozdrawiam serdecznie wszystkich seniorow którzy nie boją się wyzwania.Anna Więcej