reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Kultura

Pogrzeb Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej

(2010-04-17)

Dzisiaj, tj. 17 kwietnia 2010 roku w Warszawie odbyły się uroczystości żałobne upamiętniające ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku, a jutro, w dniu 18 kwietnia 2010 r. w Krakowie odbędą się uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej.

17 kwietnia w południe na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie rozpoczął się ceremoniał państwowy pożegnania Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jego Małżonki Marii Kaczyńskiej oraz pozostałych ofiar katastrofy. O godzinie 13:00 przeprowadzona została uroczysta msza święta żałobna koncelebrowana przez Episkopat Polski pod przewodnictwem wysłannika Papieża Benedykta XVI Kardynała Angelo Sodano. Po mszy świętej licznie zgromadzone na Placu osoby miały możliwość oddania hołdu Prezydenckiej Parze w Pałacu Prezydenckim. Wkrótce po tym nastąpiło przeniesienie trumien z ciałami Pana Prezydenta i Jego Małżonki z Pałacu Prezydenckiego do Archikatedry Warszawskiej.

W niedzielę z samego rana nastąpi uroczysty przejazd trumien z ciałami Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki na lotnisko wojskowe Okęcie, a następnie samolot z ciałami na pokładzie odleci do Krakowa, na lotnisko Balice. Z lotniska Balice trumny z ciałami Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki zostaną przewiezione do Bazyliki Mariackiej na Rynku Głównym.

Uroczystości żałobne w Krakowie przedstawiają się następująco:

10.00 – uroczyste wprowadzenie trumien z ciałami Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki do Bazyliki Mariackiej.

14.00 – msza święta żałobna w Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem wysłannika Papieża Benedykta XVI Kardynała Angelo Sodano.

15.30 – uroczysty orszak żałobny przejedzie ul. Grodzką do Katedry na Wawelu.

16.30-17.15 - liturgiczne pożegnanie Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki. Uroczystość poprowadzi Metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz.

Bezpośrednio po uroczystości pożegnania nastąpi zniesienie trumien z ciałami Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Jego Małżonki do krypty i złożenie w sarkofagu.

17.15-18.00 – na dziedzińcu Zamku Wawelskiego uroczystość składania kondolencji Rodzinie zmarłej Pary Prezydenckiej oraz najwyższym władzom państwowym przez szefów delegacji zagranicznych.

Po zakończeniu uroczystości Katedra na Wawelu oraz krypta z sarkofagiem Pary Prezydenckiej zostanie udostępniona pozostałym uczestnikom ceremonii pogrzebowej.

Uroczystości pogrzebowe będą także transmitowane na żywo w telewizji.

Kancelaria Prezydencka

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Pogrzeb Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!