reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Finanse

Podwyżka emerytur i rent

(2015-03-05)

1 marca nastąpiła kolejna waloryzacja emerytur i rent. Co to oznacza dla emerytów?

 

Podwyżka wynosi dla każdej emerytury i renty 0,68 % obecnej stawki emerytalnej, jednak nie może być niższa, niż:

  • 36 złotych w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych,
  • 27 zł w przypadku rent 
  • 18 zł dla osób na emeryturach częściowych. 

 

To pozytywna zmiana, ponieważ dotychczas nie było określonego minimum dla podwyżek rent i emerytur. To oznaczało, że emeryci, którzy dostawali najniższe świadczenia, musieli zadowolić się symboliczną podwyżką – np. osoba, która otrzymywała 1000 zł emerytury przy podwyżce o 0,68 % mogła liczyć na 6,80 zł podwyżki a ktoś, kto dostawał 2000 zł emerytury musiał zadowolić się podwyżką w wysokości 15,60 zł.

Po wprowadzeniu minimum tacy emeryci dostaną podwyżkę w jednej kwocie 36 zł. Zwiększy się też stawka podstawowa - dziś najwięcej polskich emerytów (27,6 %) pobiera emeryturę w wysokości 1200 – 1600 złotych; kolejne 15 % otrzymuje 2000- 2600 zł miesięcznie.

 

Ile więc konkretnie dostaną oni po podwyżce?

Osoba, która do marca otrzymywała świadczenie w wysokości 1400 złotych może liczyć na 1436 złotych miesięcznie. Emeryt ze świadczeniem w wysokości 2300 zł od marca 2015 otrzyma już 2336 złotych.

 

O taki sam procent wzrośnie podstawowa stawka emerytalna, która od 1 marca wyniesie 880, 45 zł (emerytura podstawowa, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy) i 675,13 zł (renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy). Stawka podstawowa to minimum, jakie należy się emerytowi, który całe życie pracował i odprowadzał składki emerytalne.

 

Podstawowa stawka renty uzyskanej w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renty rodzinnej powypadkowej wzrośnie do 1056, 54 zł a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową do 810,16 zł.

 

Zmiany dokonane zostaną automatycznie, to znaczy że emeryci i renciści nie będą musieli składać żadnego wniosku, by otrzymać wyższe świadczenie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
ekonomia, finanse, pieniądze

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Podwyżka emerytur i rent

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!