reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

Podlewanie roślin w ogrodzie

(2010-08-11)

Tego lata czasem mamy słońce, czasem deszcz, ale nawet duża ilość deszczu przy okresowej suszy nie sprawi, ze nasz ogród będzie pięknie kwitł. Dlatego musimy pamiętać o jego nawadnianiu w upalne dni. Większość roślin potrzebuje bowiem regularnych dostaw wody.

 

Podlewanie roślinNawet krótki okres suszy może spowodować szkody w ogrodzie. Niektóre wrażliwe rośliny potrafią zwiędnąć nawet gdy wody pozbawione są przez jeden dzień. Częstotliwość podlewania powinna być różna w zależności od wymagań danej rośliny co do wilgotności podłoża.

 

Porady dotyczące podlewania

 

Rośliny, w przeważającej większości, najlepiej rozwijają się na glebie wilgotnej, ale świeżej, która zlepia się grudki, kiedy ściśniemy ją w dłoni. Powinniśmy podlewać ją najpóźniej wtedy gdy stanie się sucha na głębokości 1 cm.

 

Bardzo wilgotnego podłoża wymagają z kolei rośliny pochodzenia bagiennego lub z wilgotnych łąk. Bardzo źle znoszą one suchość nawet wierzchniej części gleby, dlatego muszą być często nawadniane. Sporych ilości wody wymagają także rośliny o dużych, miękkich liściach, przez które woda szybciej paruje oraz rośliny młode i właśnie kwitnące, a także te rosnące w bardzo nasłonecznionych miejscach. W przeciwieństwie do nich mniej wody potrzebują rośliny skalne. Te wręcz są wrażliwe na jej nadmiar.

 

Sposoby nawadniania ogrodu

 

Ile wody potrzebuje roślina, zależy od jej rodzaju, podłoża, wieku i miejsca na jakim rośnie. Aby określić, ile dana roślina wymaga, obserwujmy uważnie, przy jakich ilościach wody rozwija się najlepiej.

 

Sposobów nawadniania jest kilka. Możemy podlewać glebę wokół korzeni rośliny, zraszać glebę i liście, czy stosując tzw. deszczowanie, czyli dostarczając roślinom, powoli lecz systematycznie, wody w postaci kropli spryskujących liście i glebę. Najlepszy czas na podlewanie ogrodu to wczesny ranek i późne popołudnie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
estetyka, ochrona środowiska, ogród

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Podlewanie roślin w ogrodzie

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!