reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Turystyka i rekreacja

Planowanie urlopu: pamiętaj o bezpieczeństwie

(2010-04-29)

Zbliża się kolejny długi weekend. Wielu z nas wykorzysta wolne dni na wypoczynek. Niezależnie od tego, czy wybierzemy się na krótki urlop w Polsce czy zagraniczne mini-wakacje, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach związanych z podróżowaniem. Jak zabezpieczyć się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, radzi ekspert z Mondial Assistance.

Według danych Instytutu Turystyki, z roku na rok stopniowo zwiększa się liczba Polaków wyjeżdżających w krótkookresowe podróże - zarówno w Polsce jak i zagranicę. Najlepszą okazją do zorganizowania tego typu wyjazdów są takie momenty jak zbliżający się właśnie długi weekend majowy.

Na własną rękę

Ponieważ zdecydowana większość wyjazdów to krajowe podróże samochodem, długi weekend często staje się także synonimem okresu nasilonego natężenia ruchu na polskich drogach oraz, niestety, zwiększonej liczby wypadków samochodowych. Według policyjnych statystyk, w ubiegłym roku w ciągu pierwszych trzech dni maja wydarzyło się ponad 330 wypadków.

Co zrobić, aby zapobiec niebezpiecznym zdarzeniom na drogach? Eksperci radzą, aby przed wyruszeniem w trasę odpowiednio przygotować się do podróży, czyli zaplanować dogodną trasę, sprawdzić pojazd pod względem sprawności technicznej oraz - o czym wiele osób często zapomina - dobrą kondycję kierowcy. W trakcie jazdy, poza przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego, powinniśmy pamiętać o przerwach w podróży - z punktu widzenia ludzkiej fizjologii zalecany jest 15-20 minutowy odpoczynek co dwie-trzy godziny. Przygotowując się do podróży, warto nie umawiać się na konkretną godzinę przyjazdu - chęć pojawiania się w miejscu docelowym za wszelką cenę „na czas" może sprzyjać ryzykownym zachowaniom na drodze.

Jeśli planujemy podróż zagraniczną, musimy dodatkowo liczyć się z koniecznością kilkutygodniowych przygotowań na szerszą skalę, niezależnie od wyboru środka transportu. W przypadku decyzji o podróży własnym samochodem, warto pamiętać, aby pojazd, którym będziemy się poruszać, poddać specjalistycznym badaniom technicznym. Należy także zaopatrzyć się w wymagane w poszczególnych krajach wyposażenie. Oprócz apteczki samochodowej są to m.in. kamizelka odblaskowa obowiązkowa np. w Austrii, Chorwacji, Hiszpanii i Włoszech czy zapasowe żarówki i koła. Ważnym elementem jest także polisa.

- Ubezpieczenie turystyczne chroni nie tylko nasze zdrowie czy mienie. Daje nam także bardzo istotną korzyść - święty spokój. W nowym, nieznanym miejscu nawet najdrobniejsza komplikacja, np. przepalona żarówka w samochodzie, urasta do rangi dużego problemu i zmusza do wyszukiwania i organizowania fachowej pomocy. Kompleksowy pakiet assistance zawarty w ubezpieczeniu zminimalizuje ryzyko, że awaria samochodu zniweczy urlopowe plany. Dzięki odpowiedniej polisie w razie unieruchomienia pojazdu mamy gwarancję, że po jednym telefonie otrzymamy fachową pomoc - naprawę na miejscu zdarzenia, holowanie, samochód zastępczy czy zakwaterowanie dla kierowcy i pasażerów - mówi Małgorzata Gwarek, specjalista ds. marketingu w Mondial Assistance.

Wyjazd zorganizowany

Nawet jeśli wybieramy się na zorganizowaną wycieczkę typu „all inclusive", warto zadbać o odpowiednią ochronę, która zagwarantuje, że nasz urlop nie będzie miał negatywnych następstw w postaci pliku niezapłaconych rachunków tytułem kosztów leczenia czy OC.

- Najlepszym sposobem na uwolnienie się od widma nieprzewidzianych kosztów jest polisa turystyczna. Wybór właściwej pozwala spać spokojnie, nawet wtedy, kiedy zaginie bagaż czy zaskoczy choroba. Jest to tym bardziej istotne w egzotycznych krajach, gdzie oprócz stresu związanego z niespodziewanym zdarzeniem, dodatkowym utrudnieniem jest bariera językowa czy nieznajomość miejscowych przepisów - wyjaśnia Małgorzata Gwarek.

Eksperci podają, iż w razie nieszczęśliwego zdarzenia, łączny koszt pomocy może przekroczyć nawet 100.000 zł, zwłaszcza, gdy w grę wchodzi skomplikowana akcja ratunkowa. W przypadku posiadaczy ubezpieczenia turystycznego, wszelkie koszty pokrywa ubezpieczyciel.

- W trakcie przygotowań do wyjazdu łatwo zapomnieć o zakupie polisy. Tymczasem można to zrobić w ciągu kilku minut za pośrednictwem Internetu - mówi Małgorzata Gwarek.

Wybierając polisę turystyczną należy brać pod uwagę przede wszystkim takie elementy jak koszty leczenia i assistance. Minimalny limit, jaki powinniśmy wykupić dla kosztów leczenia i assistance np. w krajach Europy Zachodniej, wynosi ok. 20.000 EUR. Niższa suma ubezpieczenia może nie wystarczyć na ewentualne pokrycie wszystkich kosztów związanych z pobytem w szpitalu, rehabilitacją czy transportem medycznym. Idealnie, jeśli polisa obejmuje również OC w życiu prywatnym, dzięki któremu np. za stłuczoną kabinę prysznicową w hotelowej łazience czy za leczenie innego turysty, któremu przypadkowo spowodowaliśmy mniej lub bardziej dotkliwe obrażenia ciała zapłaci ubezpieczyciel. Nie mniej istotne jest ubezpieczenie bagażu podróżnego.

Mondial Assistance

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
podróże

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Planowanie urlopu: pamiętaj o bezpieczeństwie

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!