reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Emerytura

Plan Konwergencji wymaga zmiany systemu emerytalnego

(2010-02-12)

Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia fakt, że koalicjanci doszli do porozumienia w zakresie wprowadzenia zmian w Planie Konwergencji. Środowisko przedsiębiorców skupionych w KIG obawia się jednak, że z powodu braku konkretnych rozwiązań prawnych, czy też dokładnych ram czasowych wprowadzania w życie niektórych rozwiązań, głównie związanych z faktycznym upowszechnieniem systemu emerytalnego i zmian w zasadach opłacania składek w ramach KRUS, program konwergencji stanie się zbiorem pobożnych życzeń.

Według KIG, w przyjętym przez Rząd Planie Konwergencji brakuje czytelnego sygnału określającego planowany termin przystąpienia Polski do wspólnej strefy walutowej, co może oznaczać z jednej strony niechęć do składania jasnych deklaracji w roku wyborczym, lub też brak pewności, co do możliwości zrealizowania przedstawionych w Planie Konwergencji wskaźników makroekonomicznych. Polscy przedsiębiorcy z niecierpliwością czekają na decyzje rządu w zakresie przyjęcia euro.

Przesłany do Brukseli dokument w dużej mierze opiera się na założeniu, iż przedstawiony przez Premiera Tuska Plan rozwoju i konsolidacji finansów publicznych w latach 2010-2011 zostanie wdrożony w formie konkretnych rozwiązań legislacyjnych, bądź też działań dyscyplinujących wszystkie resorty w zakresie ograniczania wydatków.

Jak wcześniej podkreślał KIG, szukanie faktycznych oszczędności w systemie ubezpieczeń społecznych może stać się efektywne jedynie w przypadku wdrożenia realnej powszechności systemu emerytalnego, co pozwoli na ograniczenie jego deficytu, i – poprzez ograniczenie dopłat z budżetu – na uzdrowienie stanu finansów publicznych.

Jednym z elementów kluczowych, dzięki którym Rada Ministrów zamierza ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych jest wdrożenie reguły wydatkowej, której celem jest ograniczenie wzrostu zadłużenia poprzez wprowadzenie limitu wzrostu wydatków niesztywnych budżetu o maksymalnie 1% ponad inflację. Zasada powyższa zdaniem KIG może stać się efektywna jedynie w połączeniu ze stopniowym ograniczaniem poziomu wydatków sztywnych stanowiących obecnie około 75% ogółu kosztów budżetowych.

W opinii KIG, uzdrowienie stanu finansów publicznych nie powinno być jednak dokonywane kosztem zwiększenia obciążeń fiskalnych.

KIG

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
finanse, polityka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Plan Konwergencji wymaga zmiany systemu emerytalnego

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!