reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Październik miesiącem seniorów

(2010-08-12)

Pierwszy października to Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. We Wrocławiu uroczystość seniorów obchodzimy tydzień później – 8. i 9. października.

 

Dni senioraAż dwa dni potrwają obchody święta osób starszych. Nic dziwnego – miasto planuje tyle atrakcji, że nie sposób byłoby pomieścić je jednego dnia. Co więcej, liczne wydarzenia związane z Dniami Seniora będą się odbywać w różnych miejscach Wrocławia.

 

Pierwszą, a zarazem najważniejszą uroczystością podczas Dni Seniora będzie jej otwarcie na wrocławskim Rynku. W piątek, przed południem, seniorzy z całego miasta zgromadzą się, aby odebrać od władz miasta klucze do bram Wrocławia. Na ręce Króla i Królowej Seniorów zostaną złożone symbole władzy stolicy Dolnego Śląska. – Podobnie jak w Juwenaliach jest to tak naprawdę symboliczne przejęcie "miasta" przez seniorów. Świadczy o otwartości władz miasta na różne środowiska społeczne. - mówi Robert Pawliszko, kierownik CIRS-Wrocławskiego Centrum Seniora. I dodaje, że seniorzy są po raz pierwszy uhonorowani tym gestem właśnie we Wrocławiu. – Mamy nadzieję, że podobne inicjatywy podejmą także i inne miasta – mówi.

 

Zaraz po wręczeniu kluczy, seniorzy przejdą przez Rynek. Nie będzie to jednak tradycyjny, nudny pochód, ale Marsz Kapeluszy. – Zachęcamy wszystkich do ubrania fantazyjnych nakryć głowy. Najciekawsze będą nagrodzone upominkami – zapewnia Edyta Jamróz, koordynator Dni Seniora. Na czele pochodu staną przedstawiciele Związku Kombatantów Polskich. Seniorom będą towarzyszyć najmłodsi z „Klubu Środowiskowego Dzielnego Dzieciaka – dziewczynki i chłopaka” oraz harcerze.

 

Tego samego dnia odbędzie się konferencja naukowa w Kolegium Pracowników Służb Społecznych. Studenci, profesorzy, przedstawiciele władz miasta będą debatować o szansach aktywizacji, miejscu seniora w kulturze i społeczeństwie, a także integracji pokoleń. Od godziny 13. temat bezpieczeństwa wrocławian od juniora do seniora będzie poruszany w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej.

 

Przedstawiciele wrocławskich Klubów Seniora tego samego dnia po raz czwarty spotkają się na Forum.

– Forum odbywa się co pół roku. Liderzy klubów, organizacji, stowarzyszeń, omawiają na nim swoje problemy, przedstawiają dobre praktyki, omawiają szanse, wymieniają doświadczenia – mówi Edyta Jamróz.

 

Zainteresowani sztuką – a zwłaszcza muzyką – ósmego października powinni też odwiedzić Ośrodek Działań Twórczych Światowid. Odbędzie się tam przegląd chórów – zespoły muzyczne i wokalne, w których spełniają się artystycznie osoby starsze, wystąpią przed publicznością.

 

Dni Seniora będą świętowane nie tylko we Wrocławiu. Uniwersytet Trzeciego Wieku w Miękini planuje Spartakiadę – zawody sportowe dla seniorów, w także wieczorną biesiadę przy ognisku.

 

Drugiego dnia święta – w sobotę – także zaplanowanych jest sporo atrakcji. Główną będą Targi Senioralne. Firmy, instytucje i organizacje będą przedstawiać swoją ofertę dla osób starszych, a Kluby Seniora – swoje pasje i hobby (np. rękodzieło, wypieki). Od godziny 15. Młodzieżowy Dom Kultury na Nowym Dworze, seniorzy z klubu i Rada Osiedla Nowy Dwór planują zorganizować piknik rodzinny – dla seniorów, rodziców, dzieci i wnuków.

 

Także Miejska Biblioteka Publiczna włączyła się w obchody święta. Wiele filii organizuje 8. i 9. października dni otwarte – pokazy, warsztaty, wykłady. Zakończeniem Dni Seniora ma być zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki z dawnych lat.

 

Ósmy i dziewiąty października to nie tylko huczne święto seniorów, ale i element szerszej kampanii społecznej. - To pokazanie jednego z pokoleń w przestrzeni społecznej miasta jako - aktywnych, wesołych, zaradnych i ważnych – przekonuje Robert Pawliszko.

 

Zapraszamy wszystkich seniorów do wspólnego świętowania! Wszystkie wydarzenia w ramach Dni Seniora są bezpłatne (wyjątkiem jest zabawa taneczna – bilety będzie można nabyć za symboliczną kwotę). Szczegółowy program zostanie podany na stronach www.dniseniora.wroclaw.pl i www.seniorzywroclaw.pl oraz we Wrocławskim Centrum Seniora – przy ul. Fabrycznej 15.

 

 

Uwaga! We Wrocławiu zmienia się adres Centrum Seniora

 

Ul. Fabryczna 15 – to nowy adres Wrocławskiego Centrum Seniora. Od sierpnia punkty informacyjne Wrocławskiego Centrum Seniora przy pl. Dominikańskim i ul. Strzegomskiej będą zamknięte. Centrum przenosi się do nowej siedziby, przy ul. Fabrycznej 15. Dojeżdża tu tramwaj 20 (pętla Wrocławski Park Przemysłowy) i autobusy: 107, 109, 132, 142, 149, 406, 409, 609 (przystanek Dolnośląska Szkoła Wyższa). Zapraszamy!

 

Wrocławskie Centrum Seniora jest częścią Centrum Informacji i Rozwoju Społecznego.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, muzyka, rozrywka, wrocławskie centrum seniora, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Październik miesiącem seniorów

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!