reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Papierosy rujnują nasz domowy budzet

(2010-06-01)

Według przeprowadzonych badań, 23 % dorosłych Polaków deklaruje, iż pali papierosy. Palenie tytoniu zabija 5 milionów ludzi rocznie na świecie, w samej Polsce 70 000. W naszym kraju przeciętny palacz wypala 10-15 sztuk papierosów dziennie, czyli 100 milionów rocznie. Jesteśmy światowym liderem jeżeli chodzi o umieralność mężczyzn palących między 35 - 69 lat. 500 nieletnich młodych ludzi każdego dnia zaczyna swoją przygodę z nikotyną.

O tym jak tytoń niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, przeczytamy na każdej paczce papierosów. "Palenie zabija", "Palenie powodują długą i bolesną śmierć". Liczba schorzeń wywołanych przez palenie jest długa jedna z najczęstszych to rak płuc, skóry, nerki, trzustki, rak wargi, języka, jamy ustnej, przełyku i krtani, rak pęcherza moczowego, choroba niedokrwienna serca, zawał serca, przewlekłe zapalenie oskrzeli.

Mimo nieustających kampanii reklamowych, napisach na każdym pudełku papierosów, artykułach w gazetach, ulotkach informacyjnych, palaczy wciąż przybywa. Nawet w momentach podwyżek cen wyrobów tytoniowych rzadko rezygnujemy z tej "przyjemności" nie zapalenia papierosów.

Czy zastanawiałeś się a może nawet próbowałeś policzyć ile przeciętny palacz „puszcza pieniędzy z dymem"?

Policzmy:

Paczka papierosów kosztuje od 8 do 10 zł i oczywiście jest to regularny wydatek, który uszczupla nasz portfel. Przeciętny palacz wypala 1 paczkę na dzień, co niektórzy mają ją na 2-3 dni. Zatem liczymy jeżeli w domu palą dwie osoby to miesięczny koszt "spalania pieniędzy" wynosi 480- 600 zł, więc tyle co miesięczne wynajęcie pokoju we Wrocławiu, Poznaniu bądź w Warszawie. W skali roku to wydatek rzędu 5760 - 7200 zł. Robi wrażenie? Zapewne tak, czyli rocznie dwie osoby przepalą używany samochód, lub 3 laptopy, dobrej klasy 2 telewizory LCD, bądź 2 lustrzanki cyfrowe. Posuńmy się dalej jeżeli małżeństwo pali 10 lat to na swoim koncie mogłoby mieć około 65 tys. zł czyli równowartość samochodu prosto z salonu, lub 2 - osobową wycieczkę dookoła świata. A to jeżeli tylko ceny papierosów nie wzrosną, a to mało prawdopodobne, bo średnio cena paczki wzrasta o kilka złotych w ciągu roku.

Jeżeli zdecydujesz się na rzucenie palenia to dobrym pomysłem będzie odkładanie pieniędzy, które do tej pory wydawałeś na tytoń. Po tygodniowej abstynencji nikotynowej w Twojej kieszeni zostanie 63 zł. Z pozoru niewiele, ale jest to równowartość dwóch biletów do kina, dwóch książek lub przeciętnego abonamentu telefonicznego. Natomiast już po dwóch tygodniach kwota starczy na karnet na basen, siłownię czy do klubu fitness.

Warto także zwrócić uwagę, że rzucenie palenia uwalnia nie tylko dodatkowe środki finansowe ale także mamy więcej wolnego czasu.
Przyjmując, że na jednego papierosa przeciętny palacz poświęca 5 minut, to wypalenie całej paczki zajmuje mu 1 godzinę i 40 minut każdego dnia. Ten czas można spożytkować inaczej np. na kurs języka obcego, nauki jazdy, tańca, na basenie w siłowni, lub czytając książkę. Jeśli połowa tego czasu przypada na godziny pracy, to z punktu widzenia pracodawcy palacz jest mniej wydajny od pracownika niepalącego. Poruszając kwestię oszczędzania czasu, warto także pamiętać o przestrogach lekarzy, którzy zwracają uwagę, że każdy wypalony papieros skraca życie palacza o kilka minut.

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, finanse, pieniądze, używki

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Papierosy rujnują nasz domowy budzet

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!