reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Pałac Kultury i Nauki kończy dziś 55 lat

(2010-07-22)

Niby nikt go nie lubi, a wielu twierdzi, że ten relikt socrealizmu jest tak brzydki, że psuje krajobraz stolicy, ale Pałac Kultury i Nauki nadal stoi i dziś obchodzi 55 urodziny.

 

Pałac Kultury i Nauki kończy dziś 55 latPałac miał burzliwą historię. Wiele razy występowano z pomysłami jego zburzenia, aż doczekał się wpisania do rejestru zabytków.

Radzieccy budowniczowie wznosili go przez 1175 dni od 1 maja 1952 roku. Jako pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej, Pałac musiał być oddany w równie symbolicznym dniu, jak 1. maja. Trafiło na 22. lipca 1955 roku - święto państwowe PRL, w które od tego czasu starano się trafić przy okazji podobnych imprez jak odsłonięcie tej słynnej budowli.

Przez wiele lat Pałac Kultury i Nauki był obowiązkowym punktem wycieczek wszystkich ważnych gości. W jego sali kongresowej zaś występowały największe gwiazdy : Marlena Dietrich, Ella Fitzgerald czy Rolling Stonesi. W tym samym miejscu odbywały się również zjazdy partii, w tym ostatnio z 1990 roku.

Po upadku komunizmu wiele osób chciało się go pozbyć. Kiedy w 2007 roku wpisano go na listę zabytków, powstało wiele kontrowersji. Wystosowano nawet petycję ze sprzeciwem do prezydenta Kaczyńskiego, który w latach 2002-2005 był prezydentem Warszawy.

Osoby, które podpisały list, domagały się rozpatrzenia kwestii przyszłości PKiN w szerokim gronie, w Parlamencie lub w referendum, nazywając Pałac "symbolem zniewolenia Polski przez imperium sowieckie". Ostatecznie jednak o dalszym losie obiektu zdecydował konserwator zabytków.

Pałac jak stał, tak stoi i mimo że nie jest może najładniejszym budynkiem stolicy, jego rozpoznawalność sprawia, że wciąż odwiedza go wielu turystów. Na jego rozbiórkę nie ma raczej szans, ponieważ przynosi miastu całkiem niezłe zyski.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
estetyka, podróże, polityka, rozrywka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Pałac Kultury i Nauki kończy dziś 55 lat

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!