reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Emerytura

Opieka w domu czy dom seniora?

(2015-05-07)

Coraz większy natłok codziennych obowiązków (praca, wychowanie dzieci) powoduje, że często osoby starsze nie mają zapewnionej dostatecznej opieki ze strony swoich rodzin. Jakie więc są możliwości opieki dla osób starszych? Jakie są koszty takiej pomocy? A w końcu jaka forma jest najlepsza?

 

Opieka pod własnych dachem

Z roku na rok forma domowej opieki indywidualnej cieszy się coraz większą popularnością. Związane jest to szczególnie z niechęcią osób starszych do wielkich życiowych zmian, tym bardziej konieczności zmiany miejsca zamieszkania. Opieka prywatna ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków dla osób starszych w ich własnym domu. Opiekunka osoby starszej pomaga jej w wykonywaniu codziennych czynności takich, jak sprzątaniu, praniu, przygotowaniu posiłków, zakupach oraz niejednokrotnie w wykonywaniu wszelakich niezbędnych czynności higienicznych oraz pielęgnacyjnych. Oprócz standardowej pomocy, osoba starsza zapewniona ma przede wszystkim towarzystwo, na którego brak tak często narzekają seniorzy.

 

C jak cena

Oczywiście zatrudnienie wykwalifikowanej opieki wiąże się z większymi wydatkami niż w przypadku wynajęcia opiekunki bez odpowiednich uprawnień (ceny za godzinę zaczynają się już od 10 złotych). Godzina pracy wykwalifikowanej opiekunki kosztuje od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych . Możliwe jest również zapewnienie opieki na cały dzień, przy czym koszt takiej usługi często wynosi nawet około 160 złotych. Najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest zatrudnienie opiekunki na stałe, która po prostu zamieszka z osobą starszą. W takim wypadku, trzeba się liczyć z wydatkiem od 2000 tysięcy złotych wzwyż. Dzięki temu jednak, osoba starsza ma zapewnioną całodobową opiekę. Najczęściej takiej formy pomocy potrzebują osoby ciężko chore, które niejednokrotnie przykute są do łóżka.

Niestety, jak alarmują eksperci, w Polsce często ciężka sytuacja materialna osób starszych, nie daje im możliwości korzystania z wykwalifikowanej kadry opiekuńczej.

 

Dom opieki społecznej kontra dom seniora

W Polsce istnieją dwa rodzaje placówek opiekuńczych dla osób starszych – klasyczne domy opieki społecznej oraz prywatne domy seniora. W tych drugich (w domach opieki społecznej często pokoje są wieloosobowe) osoby starsze mają możliwość zakwaterowania w pojedynczym lub dwuosobowym pokoju, co zapewnia namiastkę własnego domu. Często prywatne placówki przybierają formę bardzo ekskluzywnych miejsc. W obu rodzajach ośrodków starsze osoby zapewnioną mają nie tylko profesjonalną opiekę medyczną, ale mogą również liczyć na pomoc psychologiczną, a nawet duchową (obecność psychologa oraz księdza). Co ciekawe, coraz więcej placówek  prywatnych oferuje swoim pacjentom dodatkowe usługi takie, jak np. zajęcia sportowe, organizowanie przedsięwzięć kulturalnych czy rozrywkę. Oczywiście, zajęcia wymagające odpowiedniej aktywności fizycznej dostosowane są do potrzeb, możliwości, ale też zainteresowań pensjonariuszy. Należy pamiętać, że ilość miejsc w takich ośrodkach jest ściśle określona, a tym samym ograniczona. Zarówno pobyt w domu opieki społecznej jak w prywatnym domu seniora jest odpłatny. W przypadku pierwszego miesięczny koszt wynosi od 1500 do ponad 3000 złotych. Co gorsza, często na przydział miejsca w domu opieki społecznej czeka się od paru miesięcy nawet do kilku lat. Niestety, koszty pobytu w prywatnym domu opieki niejednokrotnie przekraczają możliwości przeciętnej rodziny. Zaczynają się one średnio od 3000 tysięcy złotych (miesięcznie) wzwyż.

 

Przywiązanie ma znaczenie

Jak podają eksperci, najlepszym możliwym miejscem na spędzenie ostatnich lat swojego życia jest prywatny dom. Wiąże się to przede wszystkim z przywiązaniem starszych osób do miejsca zamieszkania oraz otoczenia. Niestety, ich nagła zmiana może niekorzystnie wpływać na zdrowie psychiczne, a tym samym fizyczne seniora. Często, oprócz ogromnego stresu osoba starsza odczuwa również utratę dotychczasowego bezpieczeństwa, poczucie odrzucenia, a niejednokrotnie nawet utratę sensu życia.

Warto w tym miejscu pamiętać, że koszt indywidualnej opieki domowej całodobowej jest porównywalny cenowo, a nawet niższy niż w placówkach opiekuńczych. Co więcej, w przypadku prywatnej opieki istnieje możliwość odzyskania kosztów w rozliczeniu podatkowym.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, pielęgnacja, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Opieka w domu czy dom seniora?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!