reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Opieka nad przewlekle chorym

(2015-08-24)

Opieka nad osobą obłożnie chorą nie jest zdaniem łatwym. Stanowi wielkie wyzwanie dla jego najbliższych. Oprócz określonej, często specjalistycznej wiedzy (np. o dawkowaniu leków, zasadach higieny) wymaga również cierpliwości, empatii oraz wielkiej wytrzymałości zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Niejednokrotnie, wymaga również całkowitej rezygnacji z własnego życia, zawodowego czy towarzyskiego.

 

B jak bliskość przewlekle chory.jpg

Dla właściwej kondycji chorego niezbędna jest bliskość drugiego człowieka. Ważne, aby chory czuł się pełnoprawnym członkiem rodziny, a nie ciężarem, dlatego warto z nim rozmawiać, informować go o istotnych sprawach rodzinnych czy nawet zwierzać. W miarę możliwość należy nakłonić inne osoby do odwiedzania chorego. Warto bowiem pamiętać, że osoba która czuje się potrzebna, nie tylko ma lepsze samopoczucie, ale przede wszystkim wraca szybciej do zdrowia.

 

D jak dieta

Informacji na temat właściwej diety warto zaczerpnąć od lekarza lub pielęgniarki. Warto jednak pamiętać, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu chorego oraz walki z chorobą winna być ona pełnowartościowa oraz niezbyt kaloryczna.

 

Zaleca się, aby choremu podawać od 5 do 6 mniejszych posiłków dziennie. Unikać należy potraw ciężkostrawnych (np. tłustych, smażonych). Uważać należy także na świeże owoce, warzywa oraz mleko, które często bywają źle tolerowane przez osoby starsze. Ewentualne niedobory składników pokarmowych uzupełnione winny być przez specjalne specyfiki dostępne w aptece. Warto również pamiętać, że temperatura podawanych posiłków nie może być zbyt wysoka (najlepiej pokojowa), konsystencja powinna być dostosowana do możliwości chorego (np. płynna, półpłynna, miękka), a same naczynia winny być wygodne i bezpieczne w użyciu (np. kubki ze specjalnym dziubkiem, z odpornego materiału).

 

P jak pomoc

Osoby decydujące się na opiekę nad chorym skorzystać mogą z różnych form pomocy. Po informacje jak właściwie opiekować się osobą obłożnie chorą udać się można do lekarza rodzinnego lub pielęgniarek. Placówki służby zdrowia oferują również pomoc w zakresie np. wykonywania zastrzyków, pobierania krwi, podłączenia kroplówki oraz zmiany opatrunków. Z kolei opiekunka medyczna pomoże w nakarmieniu oraz myciu chorego. Skorzystać można również z szerokiej formy pomocy udzielanej przez wolontariuszy z organizacji pozarządowych (np. pomoc w zakupach, dotrzymaniu towarzystwa) oraz hospicja domowe ( odwiedziny pielęgniarki i lekarza). Z roku na rok wzrasta również oferta firm specjalizujących się w sprzedaży czy wypożyczaniu sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania chorego. Niejednokrotnie największym problem w sprawowaniu odpowiedniej opieki nad bliskim jest brak pieniędzy. W tej sytuacji starać się można o wsparcie finansowe z różnych instytucji. NFZ świadczy pomoc w zakresie częściowego pokrycia kosztów zakupu środków pomocniczych, a Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie lub Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej udzielają wsparcia w zakresie zakupu środków pomocniczych i likwidacji barier architektonicznych w domu lub mieszkaniu chorego (np. dostosowanie łazienki). Rodzina liczyć może również na pomoc w postaci różnych rodzajów zasiłków pieniężnych (np. zasiłek pielęgnacyjny, dodatek pielęgnacyjny, zasiłek celowy).

 

przewlekle chory2.jpgT jak toaleta

Niejednokrotnie osoba chora oprócz pomocy w codziennych czynnościach potrzebuje jej również w pielęgnacji. Jeżeli podopieczny jest w stanie sam się poruszać należy zachęcać go do korzystania z normalnej toalety, która w miarę zapotrzebowania warto wyposażyć w przyrządy ułatwiające życie choremu (np. specjalne uchwyty do siadania i podnoszenia się z sedesu). W miarę samodzielne korzystanie z toalety przez chorego, ma niebagatelne znaczenie dla jego samopoczucia oraz psychiki. Ciekawym rozwiązaniem okazać się może krzesło sanitarne lub nawet specjalny wózek inwalidzki sanitarny, którym najechać można bezpośrednio na sedes. W przypadku osoby chorej mającej problem z nietrzymaniem moczu i kału stosuje się jednorazowe nieprzemakalne podkłady na materac lub podkłady z flaneli do prania w pralce. Warto tutaj pamiętać o możliwości refundacji NFZ na 60 sztuk wyrobów higienicznych miesięcznie (odpłatność wynosi 30%). Dla osób chorych mających problemy z poruszaniem się, ale kontrolujących swoje potrzeby fizjologiczne zaleca się stosowanie korzystanie z kaczki i basenu.

 

W jak wymagania

Warto pamiętać, że wymagania stojące przed osobą opiekującą się przewlekle chorym często przekraczają jego możliwości. Stres, wykończenie, przepracowywanie się, zbyt mała ilość snu oraz brak czasu na własne potrzeby to tylko niektóre problemy, z którymi borykać się muszą takie osoby. Jak sobie z nimi radzić?

 

Jest na to kilka sposobów.

  1. Osoba opiekująca się obłożnie chorym często ze swoim problemem nie jest sama. Opieka nad bliską osobą (np. rodzicem) nie może spoczywać tylko na niej, dlatego warto mieć odwagę i prosić innych członków rodziny o pomoc.
  2. Warto poszukać informacji na temat bezpłatnej opieki oraz pomocy.
  3. Należy zadbać o siebie. Oprócz obowiązków opiekun musi znaleźć czas na odpoczynek i swoje przyjemności, aby odreagować stres. Osobie wypoczętej i spełnionej łatwiej zmagać się z codziennymi problemami.
  4. Warto poszukać pomocy w grupach wsparcia czy na forach internetowych.
  5. Zapominać nie można również o pozytywnym nastawieniu, które tak naprawdę jest kluczem do sukcesu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
medycyna, pielęgnacja, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Opieka nad przewlekle chorym

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!