reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Ogrodnictwo i Dom

Ogród w domu - kwiaty doniczkowe w sezonie zimowym

(2010-12-07)

Kwiaty doniczkowe w zimieJuż w starożytności doceniono uroki posiadania roślin doniczkowych. Stanowią one dekorację pomieszczeń, nadają im również ciepła i harmonii. W ponure i mroźne wieczory sprawiają, iż można poczuć się jak w ogrodzie i odprężyć. Zadbane kwiaty to sposób na mały ogród w domu.

 

Specyficzny mikroklimat mieszkań wpływa na rozwój roślin. Ilość światła słonecznego, ogrzewanie, wilgotność powietrza i jego cyrkulacja to główne elementy doboru kwiatów do pokoju. Oto kilka wskazówek.

 

Należy pamiętać, że im bardziej zielone liście ma kwiat tym mniej światła słonecznego będzie potrzebował. Natomiast rośliny z jaskrawo ubarwionymi liśćmi ustawić trzeba w jasnych pomieszczeniach. Wspomniany mikroklimat, który potrzebny jest im do życia powinien być pozbawiony przeciągów, ale i stałego powietrza (np. w ciągle zamkniętych pokojach), duże wahania temperatur również nie służą wzrostowi i rozwojowi domowego ogródka. Przydatne są, więc nawilżacze powietrza oraz doniczki ustawione na kamykach lub wyścielone mchem.

 

Kwestia podlewania jest dosyć skomplikowana, bowiem wszystko zależy od wilgotności powietrza, temperatury a przede wszystkim od roślinki. Dlatego też decydując się na konkretny gatunek należy zapoznać się z jego potrzebami, bowiem większość doniczkowych roślin więdnie z "przelania".

 

Pielęgnacja roślinek powinna skupić się na ich przesadzaniu (gdy gorzenie zbijają się w bryłę), doborze doniczki, przycinaniu, odcinaniu zeschniętych listków. Dobór ziemi również wpływa na wzrost kwiatów. Gleba z przydomowego ogrodu nie nadaje się do doniczek (może ukrywać zarodki chwatów, szkodniki), preferowana jest ziemia kupowana, klasyfikowana, z precyzyjnymi proporcjami torfu, minerałów, gliny itp. Wszystko zależy od kwiatka, którego wybierzemy do domowego ogrodu. Decydując się na ustawienie doniczek w domu, warto zwrócić uwagę np. na tych kilka roślin domowych:

  1. AGLAONEMA - to niezbyt duża roślina (4 - 5 liści) o małych wymaganiach świetlnych, rozwija się dobrze praktycznie w każdych warunkach, zimową porą wymaga podlewania ok. 1 w tygodniu. Od czasu do czasu trzeba przetrzeć jej liście letnią wodą.
  2. CHAMEDORA - piękna, pierzasta roślina rosnąca do wysokości 120 cm przypominać może palnę. Potrzebuje światła i min. 13 st. Ca jej gleba w doniczce powinna być stale wilgotna.
  3. DIFENBACHIA - kwiat pochodzący z Brazylii, posiada piękne duże liście, które należy delikatnie czyścić. Osiąga wysokość od 60 cm do nawet 1,5 m. Nie musi ona stać przy oknie, ale powinna mieć zapewniony dostęp do światła. To bardzo tolerancyjny kwiat pod względem temperatury i wilgotności powierza, podlewać należy ją nie częściej niż raz w tygodniu. Warto wiedzieć, iż sok difenbachii jest trujący (gdy dostanie się do ust powoduje puchnięcie języka, co w konsekwencji może doprowadzić do uduszenia), dlatego też po wszelkich zabiegach pielęgnacyjnych trzeba umyć ręce.
  4. FIKUS (płaczący "figowiec") - nie lubi niskich temperatur ani suchego powietrza (trzeba je spryskiwać wodą). Rośnie do nawet 5-6 m i wymaga dużej ilości światła. Podlewa się go zimą, co 10 dni najlepiej wodą z nawozem, nie może stać w wodzie, "przelanie" objawia się żółknięciem liści. To wymagająca roślina.
  5. KAKTUSY - to doskonałe rośliny pokojowe, najlepiej rosną na parapetach gdzie mają dużo światła. Zimą potrzebują niedużych temperatur i zaprzestania podlewania (raz w miesiącu trochę wody).
  6. PIERWIOSNKI - barwne kwiatki to zaleta tej rośliny. Kwitnie kilka razy do roku. Podlewać je należy 2 razy w tygodniu a dokarmiać nawozem, co 14 dni. Ustawia się je w miejscu chłodnym i mało nasłonecznionym.
  7. STORCZYKI - piękne i dostojne kwiaty, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Kwitną w okresie zimowym, lubią wysokie temperatury i wilgotne powietrze, podlewać je należy z umiarem.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
ogród

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Ogród w domu - kwiaty doniczkowe w sezonie zimowym

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!