reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Odrzucona reklamacja - prawa konsumenta

(2015-08-20)

Każdemu zdarza się kupić towar, który nie spełnia naszych oczekiwań, bądź po prostu jest wybrakowany lub wadliwy. W takiej sytuacji mamy prawo do złożenia reklamacji i ubiegania się o zwrot pieniędzy lub wymianę towaru. Z reguły, na mocy prawa konsumenta, sprzedawcy akceptują wnioski klientów, jednak od tej reguły zdarzają się wyjątki i nasza reklamacja zostanie odrzucona. Jak wówczas postępować?

 

reklamacja.jpgPrzede wszystkim spokojnie należy sprawdzić, czy nasze zgłoszenie reklamacyjne zostało poprawnie wypełnione, czy uzasadnienie chęci oddania towaru było klarowne i czy faktycznie mieliśmy podstawę żądania zwrotu pieniędzy  - czy towar nie spełniał swojej funkcji, był zepsuty, brakowało jakichś elementów? Dopiero po tej weryfikacji możemy podjąć inne środki.

 

Jeśli mamy wątpliwości co do postępowania sprzedawcy w naszej sprawie, warto zasięgnąć opinii lokalnego Rzecznika Konsumentów. Z reguły, sprzedawcy po rozmowie z Rzecznikiem zmieniają nastawienie i skłonni są przyjąć reklamację klienta. W celu uzyskania pomocy od Rzecznika, nie musimy osobiście udawać się do jego biura, możemy wysłać pocztą lub drogą mailową opis sprawy wraz z wnioskiem o zajęcie się problemem.

 

Skutecznym sposobem jest także zwrócenie się o pomoc do Inspekcji Handlowej, która wyznacza bezstronną osobę, mediatora, który ułatwia skłóconym stronom dojście do porozumienia. Mediator nie rozstrzyga sporu, jednak dzięki posiadanym umiejętnościom negocjacyjnym pomaga stronom uzyskać kompromis. Procedura ta jest bezpłatna dla obu stron.

 

Inną z możliwości jest złożenie wniosku do sądu polubownego, który działa przy Inspekcji Handlowej. Postępowanie w tym typie sądu jest zwykle bezpłatne, ale wymaga zgody obu stron. Wyrok sądu polubownego lub ewentualna ugoda zawarta przed nim posiadają moc prawną na równi z wyrokiem sądu powszechnego.

 

Jeśli sprzedawca nie wyrazi zgody na rozprawę w sądzie polubownym, możemy wejść z nim na drogę sądową, pamiętając jednak, że przy składaniu wniosku należy uiścić odpowiednie opłaty. Wyjście to jest ostatecznością i zwykle, bacząc na wysokie koszty rozpraw sądowych, nie jest opłacalne dla konsumenta.

 

Odrzucenie reklamacji bywa kłopotliwe, jednak trzeba pamiętać, że nawet w takiej trudnej sytuacji, mamy swoje prawa i powinniśmy z nich umiejętnie korzystać.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
finanse, pomoc, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Odrzucona reklamacja - prawa konsumenta

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!