reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Odkryto mechanizm odpowiedzialny za wysokie ciśnienie

(2010-10-07)

Brytyjskim naukowcom udało się odnaleźć mechanizm w naszym ciele, który odpowiada za wysokie ciśnienie krwi. To może być przełom w leczeniu nadciśnienia.

 

Odkryto mechanizm odpowiedzialny za wysokie ciśnienieNadciśnienie to schorzenie, a którym boryka się wiele osób. Naukowcy z uniwersytetu Cambridge odkryli w jaki sposób nasze ciało kontroluje ciśnienie krwi i dlaczego czasami ten proces idzie źle. Dzięki namierzeniu tego mechanizmu będzie można zatrzymać jego złe funkcjonowanie i w ten sposób przeciwdziałać nadciśnieniu, które jest jedną z głównych przyczyn chorób serca i wylewów.

 

Naukowcy odkryli pierwszy krok w procesie, który kontroluje ciśnienie krwi. Wiedza, co powoduje chorobę, może być bardzo pomocna w jej leczeniu. Leki na nadciśnienie, które stosuje się obecnie, skupiają się na późniejszych stadiach mechanizmu kontrolującego ciśnienie.

 

Badacze z uniwersytetów w Cambridge i Nottingham odkryli ten mechanizm podczas badań nad stanem przedrzucawkowym, potencjalnie śmiertelna formą wysokiego ciśnienia krwi, która występować może u kobiet w ciąży.

 

Ciśnienie krwi kontrolowane jest przez hormon zwany angiotensyną, który w zbyt dużych dawkach zmusza naczynia krwionośne do zwężania się, podnosząc ciśnienie krwi. Badanie hormonów zajęło naukowcom 20 lat. Odkrycie, które właśnie ogłosili to dopiero pierwsze stadium ich prac. Chcą oni bowiem znaleźć sposób na zahamowanie "przełącznika", który pozwala na nadprodukcję tych hormonów, dzięki czemu można by zapobiec wysokiemu ciśnieniu. Odkrycia brytyjskich naukowców opublikowało pismo Nature.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Odkryto mechanizm odpowiedzialny za wysokie ciśnienie

20lat zajęło to odkrycie ,a za ile lat pojawią się pierwsze leki? Więcej