reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Odeszli w minionym roku ...

(2015-10-30)

znicz.jpgDzień Wszystkich Świętych to okazja do refleksji nad upływającym czasem. Wracamy myślami do naszych bliskich zmarłych, ale także często wspominamy sławne osobistości ze świata polityki, kultury i sportu, które odeszły w kończącym się roku. Przyjrzyjmy się sylwetkom kilku wybitnych postaci, których już z nami nie ma...

 

9 stycznia zmarł Józef Oleksy, polityk, marszałek sejmu w latach 1993-1995 i premier Polski w latach 1995-1996. Od 1999 roku był aktywnym działaczem partii SLD, której przewodniczył w latach 2005-2006. Zmarł na raka.

 

Dnia 27 lutego w wieku 93 lat zmarł Bohdan Tomaszewski, znany komentator i dziennikarz sportowy, a także tenisista i autor książek i filmowych scenariuszy. W ostatnich latach życia związał się z telewizją Polsat News, dla której komentował rozgrywki tenisowe. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich dziennikarzy sportowych. Charakteryzował go własny styl w pracy komentatora, pełen intelektualnych odwołań i osobistych refleksji.

 

13 kwietnia w wieku 87 lat odszedł Gunter Grass, bardzo dobrze w Polsce znany niemiecki pisarz i laureat Nagrody Nobla, urodzony w Gdańsku. Do jego najsłynniejszych publikacji należą:  "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" czy "Psie lata". Głośnym echem w Europie odbiło się przyznanie się pisarza w 2006 r. do działania w Waffen SS podczas II wojny światowej. Mimo skandalu, Grass utrzymał swoją pozycję w świecie literatury i kultury. Do końca życia utrzymywał kontakty z rodzinnymi stronami. Został uhonorowany tytułem honorowego obywatela miasta Gdańska.

 

Wladyslaw-Bartoszewski-nie-zyje.jpg

24 kwietnia Polska pogrążyła się w żałobie po śmierci Władysława Bartoszewskiego, profesora, wybitnego historyka, dziennikarza i działacza społecznego. Profesor Bartoszewski urodził się w 1922 r. W czasie wojny walczył z ramienia  Armii Krajowej a w roku 1940 trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, z którego został po kilknastu miesiącach zwolniony. Po wojnie działał jako opozycjonista do komunistycznej władzy, a po zmianach ustrojowych. został aktywnym politykiem: dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, senatorem IV kadencji oraz sekretarzem stanu.

 

 

14 maja świat obiegła wiadomość o śmierci B.B. Kinga (właść. Riley B. King), amerykańskiego kompozytora i piosenkarza grającego muzykę bluesową i swingową, zwanego często królem bluesa. W swojej karierze aż 15 razy został nagrodzony nagrodami Grammy. Zmarł w wieku 89 lat.

 

7 czerwca dowiedzieliśmy się o śmierci Christophera Lee, amerykańskiego aktora, odtwórcy roli Sarumana w Władcy Pierścieni oraz Hrabiego Doku w Gwiezdnych Wojnach. W ciągu swojej 70 letniej kariery Lee zagrał w ponad 300 filmach. Angażował się również w karierę muzyczną: w roku 2010 wydał płytę utrzymaną w klimacie metalu symfonicznego. Aktor odszedł mając 93 lata.

 

jan kulczyk.jpg28 lipca w wieku 65 lat zmarł Jan Kulczyk, jeden z najbogatszych Polaków, przedsiębiorca, właściciel firmy Kulczyk Holding i międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments. Kulczyk był także współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu oraz działał na rzecz środowiska w Radzie Dyrektorów Międzynarodowego Zielonego Krzyża. Jego żoną była Grażyna Kulczyk, bizneswoman i kolekcjonerka dzieł sztuki.

 

23 sierpnia odszedł Jerzy Kamas, polski aktor teatralny i filmowy. Karierę aktorską rozpoczynał w Teatrze Narodowym w Warszawie, jednak po kilku latach przeniósł się do Teatru Antenum, gdzie pracował do śmierci. Aktor znany jest z wybitnej roli Wokulskiego w serialu "Lalka". Miał 77 lat.

 

W ubiegłym miesiącu, 4.10 zmarł Henning Mankell, szwedzki pisarz, dziennikarz i reżyser. Był autorem słynnej serii kryminałów o komisarzu Wallenderze, która przyniosła mu popularność na świecie. Mankell pisał również powieści dla dzieci, za co został uhonorowany nagrodą Astrid Lindgren.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
wydarzenia, znane postacie, święta

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Odeszli w minionym roku ...

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!