reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Odczulanie - najskuteczniejszy sposób na walkę z alergią

(2015-06-01)

Alergia dotyczy co raz większej liczby osób a jej objawy potrafią być bardzo uciążliwe. Jak zwalczyć przyczynę alergii a nie tylko objawy? Wystarczy poddać się odczulaniu, które w większości przypadków pozwala na stuprocentowe pozbycie się tej uciążliwej choroby cywilizacyjnej.

 

Czym jest alergia?

Alergia jest niewłaściwą reakcją układu odpornościowego na wszelakiego rodzaju obce substancje. Wyróżnia się cztery główne typy alergenów: wziewne  (np. kurz, pyłki roślin), iniekcyjne (np. leki, kosmetyki), pokarmowe (np. ryby, białko mleka krowiego, owoce i warzywa) oraz kontaktowe (np. metal). Jak widać substancje potencjalnie uczulające można spotkać wszędzie i każdego dnia jesteśmy narażeni na ich działanie. Można jednak skutecznie pozbyć się ich na długi czas. Wystarczy poddać się immunoterapii.

 

 

Na czym polega immunoterapia?

Podczas odczulania dostarcza się organizmowi odpowiednie dawki uczulającego alergenu, aby mógł go zaakceptować i przestać z nim walczyć. Starcie z tą uciążliwą chorobą cywilizacyjną, powinno się rozpocząć od konsultacji z alergologiem, który sprawdzi, czy występujące objawy są związane z alergią. W tym celu zleci nam alergiczne testy skórne, kontaktowe bądź testy z krwi. Określają one alergen, na który jest uczulony pacjent i stopień jego nasilenia. Następnie na tej podstawie dobierana jest właściwa szczepionka odczulająca. Zdarzają się również przypadki, w których objawy sugerujące alergię, okazują się całkowicie innym schorzeniem. W takich sytuacjach odczulanie nie pomogłoby.

 

Przebieg odczulania

Przez trzy pierwsze miesiące szczepionkę przyjmuje się co tydzień  lub maksymalnie raz na dwa tygodnie. Po zabiegu należy pozostać przez pół godziny w przychodni, w razie nieprzewidzianej reakcji organizmu. W dniu szczepienia nie można pić alkoholu, ryzykować wysiłku fizycznego i narażać organizmu na działanie wysokich temperatur (nie wolno korzystać z sauny, opalać się i zażywać gorących kąpieli). Od czwartego miesiąca na szczepionkę przychodzi się raz na ok. pięć tygodni. Całkowity czas trwania immunoterapii wynosi od trzech do pięciu lat.

 

Z jakimi alergenami można wygrać w ten sposób?

Z odczulania mogą skorzystać głównie osoby, które cierpią na alergię wziewną oraz alergię na jad owadów. Odczulanie nie sprawdzi się w przypadku osób borykających się z alergią pokarmową. Zabieg można przeprowadzić u dorosłych i dzieci. Za dolną granicę uznaje się 5 rok życia. Zdarza się czasami, że stosowanie immunoterapii u osób starszych blokują choroby przewlekłe – m.in. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba wieńcowa, miażdżyca czy zaburzenia rytmu serca. Przeciwwskazania dotyczą również chorych, u których wykryto niedobory immunologiczne, choroby tkanki łącznej oraz choroby nowotworowe.

 

Kiedy najlepiej przeprowadzić odczulanie?

Immunoterapię należy rozpocząć w momencie, gdy alergenu nie ma w ogóle w otoczeniu pacjenta lub jest go znikoma ilość. Najłatwiej dobrać odpowiedni okres w przypadku osób cierpiących na alergię sezonową. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów alergii wziewnej i miesiące, w których najlepiej się odczulać:

  • alergia na pyłki traw i zbóż - odczulanie należy rozpocząć w grudniu lub styczniu,
  • alergia na pyłki chwastów - kurację powinno się rozpocząć w kwietniu,
  • alergia na pyłki drzew – immunoterapię rozpoczyna się w październiku lub listopadzie.

Inaczej sytuacja wygląda, w przypadku alergii całorocznych. Najpierw należy ustalić, w których miesiącach objawy są najmniej uciążliwe i wtedy rozpocząć kurację. Przykładowo osoby z alergią na grzyby pleśniowe najlepiej czują się zimą, a te uczulone na roztocza – latem.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
Uczymy się o chorobach, choroby, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Odczulanie - najskuteczniejszy sposób na walkę z alergią

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!