reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kulinaria

Od ziemniaków się nie tyje

(2010-10-13)

Wbrew powszechnej opinii, że ziemniaki nie sprzyjają zrzucaniu kilogramów, okazuje się, że te najpopularniejsze w naszej kuchni warzywa wcale nie muszą być odstawione na bok w czasie walki z nadwagą.

 

ziemniakiO tym, że osoby na diecie nie muszą rezygnować z jedzenia ziemniaków poinformowali niedawno naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i National Center for Food Safety and Technology, którzy przedstawili wyniki badań, pokazujące, ze te warzywa wcale nie przeszkadzają w utracie

 

W badaniu, przez nich przeprowadzonym, wzięło udział 86 mężczyzn i kobiet cierpiących na nadwagę. Przez 12 tygodni obserwowano efekty stosowanej przez te osoby diety, która polegała na ograniczeniu ilości spożywanych kalorii, ale pozwalała na jedzenie ziemniaków.

 

Uczestników badań podzielono na trzy grupy. Każda z nich miała stosować się do specjalnie opracowanej diety, w której zawarto od pięciu do siedmiu porcji ziemniaków na tydzień. Okazało się, że osoby ze wszystkich tych grup zrzuciły kilogramy.

 

Naukowcy przyznają, że badanie to potwierdziło to, co specjaliści od żywienia podejrzewają od dawna. Dla utraty wagi kluczowe znaczenie ma ograniczenie liczy spożywanych kalorii, a nie wyeliminowanie z diety konkretnych produktów. Badacze podkreślają też, że ziemniaki nie przyczyniają się do nadwagi, o ile są przygotowane w zdrowy sposób i mogą być składnikiem diety odchudzającej.

 

Tymczasem ziemniaki od lat uważano za jedzenie nie sprzyjające utracie wagi, ze względu na to, że zaliczają się do grupy produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

 

Okazuje się więc, że w walce z nadwagą i otyłością najważniejsze jest ograniczenie kaloryczności naszych dań i nie musimy rezygnować z produktów, posądzanych o to, że są tuczące, pod warunkiem, że przygotowujemy je w zdrowy sposób. Warto wiedzieć też, że ziemniaki, mimo że posądzane są o przeszkadzanie w diecie mają bardzo mało kalorii. W 100 g znajduje się ich zaledwie 80.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, kuchnia, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Od ziemniaków się nie tyje

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!