reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Edukacja

Nowoczesne metody nauczania języków obcych nie nudzą a bawią

(2010-05-03)

Przez całe życie zdobywamy różnego rodzaju umiejętności. Począwszy od nauki jazdy na rowerze, pisania, czytania, skończywszy na najrozmaitszych sposobach rozwijania i poszerzania naszego intelektu i pasji - zauważają eksperci z firmy Axon.

Samodoskonalenie się jest wpisane w sposób funkcjonowania każdego człowieka niezależnie od tego w jakim społeczeństwie żyje. Człowiek może chłonąć wiedzę w każdym momencie swojego życia, jednak nauka języka jest dziedziną, której trzeba poświęcić zarówno bardzo dużo czasu, jak i pracy. Nauka języka angielskiego bywa dość skomplikowanym procesem, dlatego kluczem do osiągnięcia sukcesu powinna stać się jej odpowiednia organizacja. Nie może przebiegać w sposób chaotyczny i niesystematyczny. Z drugiej jednak strony bezmyślne wkuwanie słówek na pamięć, jest zajęciem wyjątkowo nudnym i męczącym i nie przynosi odpowiednich rezultatów w nauce. Aby uczyć się szybko i efektywnie warto znaleźć metody, które pozwolą czerpać z nauki nie tylko korzyści, ale również przyjemność i satysfakcję – doradzają eksperci.

Motywacja przede wszystkim

Axon podaje, iż dzięki rozwojowi technologii i łatwemu dostępowi do środków masowego przekazu (Internet, prasa, telewizja) istnieje wiele metod zapewniających sprawną naukę języka. Jedną z bardziej popularnych jest oglądanie filmów anglojęzycznych. Podczas oglądania filmu, można nie tylko dobrze się bawić, ale dochodzi tutaj również do automatycznego zapamiętywania wielu zwrotów i słów, przedstawionych od razu w konkretnej sytuacji. Mając przed oczami konkretne zachowania bohaterów, można wychwycić sens sytuacji, nawet bez tłumaczenia na ojczysty język. Dzięki temu, proces uczenia jest znacznie szybszy.

Dla nieco bardziej ambitnych osób, dobrym sposobem na wzbogacenie języka jest czytanie literatury w oryginale. Jeśli odejmiemy obraz, przed naszymi oczami pozostanie jedynie tekst, przy którym nie tylko trzeba uruchomić wyobraźnię, ale przede wszystkim umiejętność rozumienia. Eksperci wskazują, iż w zależności od tego, jakiego rodzaju literaturę wykorzystamy do nauki, stopień trudności językowych zmagań może maleć, bądź wzrastać.

Sięgnijmy po technikę

W opinii firmy Axon, dobrą metodą nauki języków obcych dla tych, którzy chcą iść z duchem czasu i lubią mieć w posiadaniu nowinki techniczne może być elektroniczna książka umożliwiająca samodzielną pracę. Rozwija ona umiejętność posługiwania się językiem angielskim w dowolnym miejscu, co jest jej zdecydowanym atutem. Praca nad językiem w domu zazwyczaj ogranicza się do ćwiczenia gramatyki, a elektroniczna książka daje szansę trenować wymowę, słownictwo, oraz spelling. Ćwiczenia interaktywne takie jak nagrywanie czy odtwarzanie i porównywanie wypowiedzi mogą być ciekawsze od tych, które można znaleźć w klasycznej książce. Korzystając z nowoczesnych metod nauczania, można również sięgnąć po multimedialne programy komputerowe, które charakteryzują się kolorową szatą graficzną, dźwiękiem oraz możliwością korzystania z aplikacji w domu.

Istnieje również wiele innych metod dla tych osób, które od nowinek technicznych bardziej cenią sobie tradycyjne podejście do nauki. Eksperci z firmy Axon proponują: grupowanie wyrazów tematycznie, łączenie konkretnego zwrotu lub słowa z ilustracją bądź też tłumaczenie słówek przez użycie definicji w języku angielskim, zamiast tłumaczenia go bezpośrednio na język polski.

Wzbudź zainteresowanie

Jak zauważają eksperci, zainteresowanie dziecka nauką języka obcego jest dużym wyzwaniem. Z uwagi na to, że dzieci szybko się nudzą nauka nie powinna się sprowadzać wyłącznie do wkuwania na pamięć zasad gramatyki i słówek. Podczas nauki można dziecku zapewnić odpowiednią ilość rozrywki, aby pozostało skupione i naukę języka kojarzyło z przyjemnością. Dziecko najchętniej uczy się, nie wiedząc, że to robi. Jedną z ciekawych metod na przykucie jego uwagi jest wykorzystanie interaktywnych podręczników .Łączą one w sobie bowiem cechy tradycyjnej książki z atrakcyjną zawartością. Słuchając dialogów można szybko nauczyć się słówek i w naturalny sposób poprawić rozumienie ze słuchu. Jest to zarówno dobra zabawa, jak i prosta metoda nauki.

O skuteczności nauczania języka obcego dzieci w dużej mierze decyduje wzbudzenie w nich zainteresowania oraz systematyczności. Język obcy ma to do siebie, że nie można się go nauczyć w nocy przed egzaminem. Lepsze efekty osiąga się poświęcając na naukę minimum 15 minut dziennie, niż 4 godziny raz w miesiącu.

Bawmy się językiem

Aby uczyć się języka efektywnie, nauka nie może być przykrym obowiązkiem, lecz przyjemnością. Wyłączenie z procesu nauki poczucia świadomości kształcenia jest kluczem do sukcesu. Dlatego też dzieci uczą się przez zabawę, a dorośli mogą szukać bardziej kreatywnych sposobów nauki dla samych siebie i wykorzystywać w tym celu dostępne na rynku technologie. Podczas łączenia przyjemnego z pożytecznym nauka przestanie być przykrym obowiązkiem, a osoba ucząca się będzie czerpać większą satysfakcję ze zdobywanej wiedzy i samodoskonalenia się – podsumowuje Axon.

Axon

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
nauka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Nowoczesne metody nauczania języków obcych nie nudzą a bawią

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!