reklama
Seniorzy są aktywniejsi seksualnie od seniorek (Komentarzy: 35)
Jakie podwyżki emerytur w 2011 roku? (Komentarzy: 25)
Dla seniorów Hiszpania jest tańsza (Komentarzy: 20)
Odwrócona hipoteka, czyli jak dorobić do emerytury? (Komentarzy: 16)
Sanatoria: Przerzeczyn-Zdrój (Komentarzy: 13)

Nowe dowody osobiste
(2015-03-20)Od 1 stycznia 2015 roku wydawane są nowe dowody osobiste. W teorii to kolejne ułatwienie dla obywateli, jednak w praktyce coraz więcej osób skarży się na trudności.
Dotychczas każdy, kto miał styczność z naszym dowodem osobistym automatycznie poznawał nasz adres, a nawet wzór podpisu, kolor oczu czy wzrost. Zdaniem specjalistów taka ilość danych była niepotrzebna i sprzyjała nadużyciom. Nowy dowód przyniósł poprawę – nie znajdziemy w nim tylu wrażliwych danych, zmieni się też zdjęcie (na standardowy format, taki jak w paszporcie), do tego po zgubieniu będziemy mogli zgłosić się do urzędu gminy, który automatycznie wystawi nam nowy dokument. Dotychczas wielu obywateli musiało godzinami składać zeznania na policji i czekać w kolejkach za każdym razem, gdy skradziono im dowód. Do tego po nowy dokument możemy aplikować w internecie. Tu jednak zaczynają się kłopoty dotyczące nowego dokumentu.
Dłużej postoimy w kolejce
Media informowały tuż po uruchomieniu internetowej rejestracji dowodów, że czas potrzebny na złożenie wniosku wydłużył się z 7 minut do... 40 minut. Póki co elektroniczny system jest wadliwy. Do tego nie wiadomo, kiedy dane o nowych dowodach zostaną przeniesione do międzynarodowego systemu PRADO, w którym urzędnicy z całego świata mogą sprawdzić autentyczność dokumentów. To z kolei oznacza, że np. Polak posiadający konto za granicą może zostać odesłany przez urzędnika z kwitkiem, bo ten będzie miał wątpliwości co do autentyczności dowodu.
Podobne problemy będziemy mieć również w polskich bankach, w których do czasu, aż nowe dowody nie zostaną wprowadzone do systemu, będziemy musieli dostarczać zaświadczenie o zameldowaniu. Pierwsze osoby, które próbowały wyrobić dowód przez internet zgłaszają też, że system nie oferuje jasnych instrukcji a dodzwonienie się na infolinię w ekstremalnych przypadkach zajmuje kilka dni.
Ciężej niepełnosprawnym
Problemy mogą mieć też osoby, które z nowym dowodem próbują złożyć wniosek o orzeczenie o niepełnosprawności. Urzędnicy wymagają w takim wypadku wylegitymowania się dowodem osobistym z adresem zamieszkania. A co, jeśli takiej informacji nie ma w nowym dowodzie?
Póki co urzędnicy rozkładają ręce i proszą o cierpliwość do czasu, aż otrzymają w tej sprawie instrukcje.
Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
ekonomia, finanse, wydarzenia
Podobne artykuły/wiadomości: |
Podziel się wiadomością
Wiadomosć została opracowana przez: |
Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!