reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Nowa nadzieja dla chorych na raka piersi

(2010-07-15)

Naukowcy odkryli gen, który odpowiada za przerzuty nowotworu piersi do innych części ciała. Ich odkrycie daje nadzieję na stworzenie nowej, skutecznej terapii, która mogłaby pomoc w uratowaniu życia tysięcy kobiet.

 

Nowa nadzieja dla chorych na raka piersiJedna na pięć kobiet chorujących na raka piersi, ma agresywną formę choroby, która szybko daje przerzuty do reszty organizmu. Ta forma choroby nazywana jest HER2.

Pierwszy nowotwór może być leczony przy pomocy leku - Herceptyny, jednak nowotwór szybko rozprzestrzenia się po ciele powodując kolejne guzy, które mogą być złośliwe.

Zespół naukowców z Edynburga odkrył gen, który odpowiada za rozprzestrzenianie się tego nowotworu. Trwają już badania laboratoryjne leku, który może zablokować funkcje tego genu i zapobiec przerzutom.

Organizacja charytatywna, która wspierała te badania ogłosiła, że to odkrycie daje szanse na uratowanie setek ludzkich żyć. W tej chwili badania nad nowym lekiem są jeszcze we wczesnych stadiach, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą mogły w stworzeniu nowej terapii dla kobiet chorych na raka piersi.

Naukowcy, którzy odkryli gen, przyznają, że ich odkrycie jest przełomowe, ponieważ znają dzięki niemu jedną z ważnych przyczyn rozprzestrzeniania się nowotworu w organizmie.

Odkrycia szkockich naukowców opublikowano w czasopiśmie British Journal of Cancer.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Nowa nadzieja dla chorych na raka piersi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!