reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Nowa metoda badania serca

(2010-08-20)

Amerykańcy naukowcy opracowali nową technikę tomografii komputerowej, która pozwala na wykrycie blaszek miażdżycowych, mogących wywoływać zawał serca.

 

nowa metoda badan sercaNowa metoda umożliwia obejrzenie w naczyniach krwionośnych podatnych na pęknięcia blaszek miażdżycowych. Jest to możliwe dzięki wielokolorowej tomografii komputerowej, pokazującej materiały i tkanki o różnych właściwościach, w różnych kolorach.

 

To właśnie pęknięcia takich blaszek mogą często prowadzić do zawałów serca. Taki mechanizm powstania zawału dotyczy aż 70. procent chorych.

 

O co chodzi w nowej metodzie? Naukowcy z Mount Sinai School of Medicine wykorzystali tu tzw. dobry cholesterol, czyli lipoproteiny o wysokiej gęstości (HDL). Mają one duże powinowactwo do podatnych na pęknięcia blaszek miażdżycowych, co pozwala im usuwać z nich zły cholesterol. Oznakowane nanocząsteczkami złota HDL zostało wstrzyknięte myszom. Za pomocą wielokolorowego tomografu komputerowego możliwe było zobrazowanie obecności "pozłacanych" HDL na ścianach naczyń. Dzięki temu udało się określić rozmiary i położenie blaszek.

 

Według naukowców metoda polegająca na łączeniu oznaczanego złotem dobrego cholesterolu z nową techniką wielokolorowego tomografu, ma szansę na zrewolucjonizowanie obrazowych badań serca.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, nauka, technologia, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Nowa metoda badania serca

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!