reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Kultura

Nikifor Krynicki - wystawa malarska w Warszawie

(2010-04-30)

Salon Wystawowy Marchand w Warszawie zaprasza na prezentację prac Nikifora Krynickiego, artystycznego samouka zaliczanego do grona najwybitniejszych na świecie malarzy prymitywistów.

Wśród eksponowanych obrazków znajdują się te ukazujące najbardziej charakterystyczne dla Nikifora motywy: pejzaże z sylwetką cerkwi w tle, hieratyczne wizerunki świętych, krajobrazy krynickie oraz warszawskie, dworce kolejowe i wijące się między wzgórzami tory. Niewielkich rozmiarów malowidła przedstawiają świat z pogranicza jawy i wyobraźni – stanowiąc swoistą kompilację dwóch rzeczywistości, z którymi artysta codziennie się zmagał. Specyficzny nastrój wystawy tworzy wypracowany przez artystę styl opierający się na pokryciu pola obrazowego gęstą siatką czarnego konturu i wypełnieniu jej nasyconymi barwami. Za podobrazia służyły artyście skrawki austriackich druków urzędowych, kartki ze zużytych zeszytów szkolnych, opakowania po czekoladkach czy ścinki papieru pakowego. Mimo iż wybór materiałów był podyktowany trudną sytuacją materialną twórcy, dodaje pracom dziecięcej naiwności oraz szczerości.

Wszystkie prace Nikifora stanowią swego rodzaju kwintesencję czystej potrzeby tworzenia. Ze względu na swoje pochodzenie – wychowywany był samotnie przez matkę żebraczkę, oraz upośledzenie – posiadał wadę słuchu i wymowy, traktowany był początkowo przez społeczność Krynicy jako odmieniec. Tworzenie niewielkich rozmiarów prac plastycznych stało się dla niego formą wyrażenia siebie oraz sposobem na pokonanie izolacji psychicznej i fizycznej na jaką skazało go otoczenie. Codzienne rozkładanie „przenośnej pracowni” w różnych punktach miasta spowodowało, że z czasem artysta tułacz, Epifaniusz Drowniak, bo tak najprawdopodobniej brzmiało jego prawdziwe nazwisko, wpisał się na stałe w krajobraz Krynicy oraz zaskarbił sobie sympatię mieszkańców i kuracjuszy.

Talent Nikifora został odkryty w latach 30 przez ukraińskiego malarza Romana Turyna. Jednak dopiero w latach 50, dzięki staraniom małżeństwa Elli i Andrzeja Banachów, którzy organizowali mu wystawy oraz pomagali w trudach codziennej egzystencji, jego twórczość została rozpropagowana i spotkała się z szerszym uznaniem. Przełomowym momentem dla międzynarodowej kariery Nikifora stała się pierwsza indywidualna wystawa w galerii Diny Vierny w Paryżu, w kwietniu 1959 r. Dała ona początek wielu następnym ekspozycjom jego malarstwa na całym świecie. Najważniejsza w Polsce, retrospektywna wystawa, miała miejsce w 1967 r. w warszawskiej “Zachęcie”. Wkrótce po tym Nikifor Krynicki został honorowym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Fala popularności spowodowała wzrost zainteresowania jego obrazami, dzięki czemu znacznie poprawiła się sytuacja materialna artysty, chociaż nie wpłynęła na styl jego życia.

Do 11 maja 2010 r., przy placu Konstytucji 2 w Warszawie, można oglądać zbiór około 40 prac artysty, powstałych w różnych okresach jego twórczości. Wszystkie wystawiane prace można też zobaczyć na stronie internetowej DESA Unicum.

DESA Unicum

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
rozrywka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Nikifor Krynicki - wystawa malarska w Warszawie

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!