reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Niepowodzenia młodych podnoszą samoocenę seniorów

(2010-09-01)

Nawet jeśli jesteśmy dalecy od krytycznej oceny zachowań i stylu życia młodych osób, potrafimy się rozkoszować ich niepowodzeniami, które wręcz podnoszą nasze poczucie własnej wartości. Takie, może niezbyt godne pochwały, reakcje seniorów, odkryli niedawno naukowcy.

 

Niepowodzenia młodych podnoszą samoocenę seniorówW badaniach przeprowadzonych przez zespół psychologów z USA i Niemiec, okazało się, że starsi ludzie wolą czytać o młodych ludziach złe wiadomości niż dobre. Co więcej, u seniorów, którzy wybrali negatywne historie młodych ludzi, zanotowano pewien wzrost samooceny.

 

Badania miały pokazać w jaki sposób ludzie wykorzystują media do określenia swojej społecznej identyfikacji. Okazuje się, że starsi i młodsi mają odmienne cele, kiedy korzystają z mediów – pokazały to ich wybory czytanych informacji.

 

Młodzi ludzie, którzy są mniej pewni własnej tożsamości, lubią czytać o innych młodych, by dowiedzieć się, w jaki sposób tamci żyją. Starsi zaś, mają większą pewność biorąc pod uwagę ich identyfikację społeczną, jednak życie w świecie skoncentrowanym na młodości, może wpływać na ich samoocenę.

 

Dlatego też, według naukowców, wolą czytać negatywne historie o młodych ludziach, którzy są postrzegani w społeczeństwie jako osoby o wyższym statusie.

 

Uczestnicy badań zostali umieszczeni w sali komputerowej, gdzie powiedziano im, że będą testować gazetę internetową, która jeszcze nie miała swojej premiery w sieci. Magazyn ten został stworzony specjalnie na potrzeby tego eksperymentu i zawierał 10 skrupulatnie wybranych artykułów. Każdy z uczestników otrzymał zestaw pozytywnych i negatywnych historii o starszych i młodszych ludziach.

 

Każdy z artykułów opatrzony był zdjęciem: połowa młodych, a połowa - starych osób. Uczestnikom badań powiedziano, że nie mają czasu na przeczytanie wszystkiego i mają wybrać tylko te artykuły, które ich zainteresują. W tym czasie komputer sekretnie zapisywał, w które linki kliknęła dana osoba oraz ile czasu spędziła na czytaniu danej wiadomości.

 

Okazało się, że starsi chętniej czytali negatywne historie o młodych ludziach, ale nie mieli jakiś jednoznacznych preferencji co do negatywnych lub pozytywnych opowieści o swoich rówieśnikach. Młodzi z kolei wykazywali bardzo słabe zainteresowanie artykułami o starszych, bez względu na to jaki wydźwięk miały te historie.

 

Kiedy wszystkie osoby biorące udział w eksperymencie skończyły czytać i oceniać pokazaną im stronę, miały jeszcze za zadanie wypełnić ankietę, która miała określić ich samoocenę. Wyniki tej ankiety pokazały, że u młodych nie było żadnej różnicy w samoocenie, po przeczytaniu artykułów. Co innego u seniorów.

 

Im więcej starsi przeczytali złych wiadomości o młodych ludziach, tym wyższe było ich poczucie własnej wartości.

 

Wyniki badań, w których wzięło udział 178 młodych osób w wieku od 18 do 30 lat oraz 98 starszych osób w wieku 50-65 lat, zostały opublikowane we wrześniowym numerze czasopisma Journal of Communication.

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Niepowodzenia młodych podnoszą samoocenę seniorów

Coś nuda się ta strona zrobiła. Kiedyś było lepiej.. Więcej