reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Niebezpieczna roślina - Barszcz Sosnowskiego

(2015-07-30)

barszcz sosnowkiego.jpgBarszcz Sosnowskiego, znany także pod nazwą Zemsta Stalina, to bardzo niebezpieczna roślina, licznie występująca na terenie całej Polski, która powoduje poważne oparzenia skóry i pęcherze ropne gojące się  od kilku miesięcy do nawet kilku lat!

 

Teb groźny chwast z pozoru przypomina nasz swojski koper, jednak jest od niego wyższy (może osiągać nawet do 4 metrów wysokości), jego liście są bardzo rozłożyste, a łodyga, gruba i twarda, nakrapiana jest fioletowymi plamkami. Barszcz należy do szybko pleniących się chwastów z rodziny selerowatych, a z powodu jego szkodliwych właściwości, grubych korzeni i pnączy trudno jest z nim walczyć.

 

Co ciekawe, barszcz Sosnowskiego nie jest rdzennie polską rośliną. Został sprowadzony z Kaukazu do naszego kraju w latach 50 ubiegłego wieku, jako „dar” Stalina. Miał służyć jako roślina pastewna dla bydła, toteż szybko rozpoczęto jego uprawę na dużą skalę. Jednak szybko okazało się, że krowy karmione barszczem dają gorzkawe, słabszej jakości mleko. Uprawy zaniechano, ale odporna roślina świetnie rozwijała się dalej, zwłaszcza w miejscach nieużytkowanych przez człowieka, łąkach, wzdłuż rzek i jezior.

Barszcz-Sosnowskiego22.jpg

Obecnie prowadzi się intensywną walkę z tą inwazyjną rośliną. W województwie małopolskim, dzięki nowatorskim metodom, w tym roku zmniejszono populację barszczu o ok. 40%.

 

Będąc na wakacyjnych wycieczkach, z dala od miasta, zawracajmy szczególną uwagę na otaczającą nas przyrodę. Nie dotykajmy nieznanych roślin a najlepiej nie zbaczajmy ze ścieżek i nie zapuszczajmy się w gęste zarośla. Barszcz Sosnowskiego powoduje oparzenia II i III stopnia, ma także właściwości rakotwórcze. Szczególnie niebezpieczny jest w czasie kwitnienia i owocowania, kiedy nawet przebywanie w niedalekiej odległości od rośliny może spowodować oparzenia skóry.

 

 

 

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Niebezpieczna roślina - Barszcz Sosnowskiego

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!