reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Nie bój się miłości w późnym wieku

(2010-05-05)

I nigdy nie wiadomo, mówiąc o miłości, czy pierwsza jest ostatnią, czy ostatnia pierwszą", pisał w jednym ze swoich wierszy ksiądz Jan Twardowski.

Jak wielkie mamy serca ? Jak dużo w nich mieści się miłości?

W społeczeństwie gdzie kult młodości jest bardzo rozpowszechniony, widok starych ludzi trzymających się na ulicy za ręce budzi mieszane uczucia. A przecież co może być lepszego u schyłku życia bardziej niż zakochanie?. Często mówi się, że miłość nie wybiera wieku, miejsca, czasu,pochodzenia. Trzeba jednak powiedzieć, że współczesny obraz postrzegania starości nie napawa optymizmem. Starych ludzi kojarzy się głównie z chorobami, z życiem w pojedynkę, czasem wolnym spędzonym na działce, z uniwersytetami trzeciego wieku. Pamiętajmy jednak, że są to tylko stereotypy, co zrobić kiedy w późnym wieku poznamy kogoś kto jest dla nas jak ta przysłowiowa druga połówka jabłka?

Tak jak będzie wyglądała nasze życie i starość zależy od nas samych. Przechodząc na emeryturę mamy wiele planów które chcemy zrobić, pogłębiać nasze pasje. Człowiek ma już wystarczająca duży zasób mądrości życiowej, więc mniejsza jest obawa, że powtórzą się błędy z przeszłości. Samotność nie jest dobra, szczególnie w jesieni życia. Nawet jeśli masz wokół siebie przyjaciół i rodzinę, pamiętaj, że ciągle zasługujesz na to, by mieć obok tę jedyną osobę tylko dla Ciebie.

Późna miłość różni się od tej młodzieńczej, która znamy ze szkoły, ze studiów, gdzie świat widzi się tylko w różowych okularach, a głowę nosi się w chmurach. Późna miłość to miłość zrównoważona, spokojniejsza, partnerzy posiadają już wiele doświadczeń życiowych, a mądrość życiową jaką już zdobyli pozwala im na odpowiednie zachowanie , wiedzę które już zdobyli, chcą komuś przekazać, wykorzystać, kogoś nią obdarzyć, z kimś się podzielić. Potrzebny jest więc ktoś do słuchania. Często nasze dorosłe życie odradzają nam nowego związku bo możemy się rozczarować a co za tym idzie może się to do przyczynienia pogorszenia stanu zdrowia psychicznego jak i fizycznego. Miłość pojawiająca się w późnym wieku jest czymś niezwykłym, dającym dużo radości. Co mówią naukowcy i psychologowie obserwujący ten fenomen rozkwitających uczuć wśród seniorów? Mimo powszechnych stereotypów, okazuje się, że na wiele sposobów ta bardzo dojrzała miłość przynosi więcej satysfakcji niż młode uczucie. Jak pokazują przykłady, miłość ludzi starszych jest również o wiele bardziej złożona i bogata w kolory. Łączy ich wzajemne wsparcie, dbanie o bezpieczeństwo oraz zaangażowanie w sprawy drugiego człowieka. Co zrobić kiedy zakochamy się w późnym wieku? Nie poddawajmy się stereotypom, że ludziom starszym już nic się na należy, że taki osoby powinny tylko siedzieć w domu i nie myśleć o miłosnych uniesieniach. To nieprawda, że musisz się pogodzić z samotnością. Wiele osób w podeszłym wieku ciągle ma nadzieję na znalezienie partnera i zbudowanie nowego związku. Nie odrzucaj znajomości, jeżeli nawet nie jesteś teraz gotowa na związek, zawsze może okazać się, że ta osoba będzie owocem wieloletniej przyjaźni. Pozwól sobie na pełną radość z tego, że przytrafiło Ci się coś pięknego. Ciesz się życiem, bycie seniorem nie oznacza, że masz tylko spokojnie czekać na kres swoich dni, wręcz przeciwnie, wiele osób właśnie w tym wieku przeżywa swoja drugą młodość. Nie bój się reakcji otoczenia, związek w późnym wieku zazwyczaj budzi wiele kontrowersji. Twoja rodzina zapewne boi się o Ciebie, pokaż im że jesteś szczęśliwa i to ty wiesz komu możesz zaufać i dzielić z nim swoje smutki. Tylko od Ciebie zależy Twoje własne szczęście.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
miłość

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Nie bój się miłości w późnym wieku
2018-12-14 | 18:21:39

"Twoja rodzina zapewne boi się o Ciebie, pokaż im że jesteś szczęśliwa i to ty wiesz komu możesz zaufać i dzielić z nim swoje smutki." Jakie smutki? Mam 57 lat, bede miala i wiecej, a mam wiecej radosci niz smutków, tym chce sie dzielic: pasjami, humorem, kochaniem i chce sie starzec w wielkiej radosci pomieszanej z odrobina szalenstwa. Artykul mnie obraza i wielu innych ludzi!!! Niech sobie autor artykulu przeczyta w moim wieku, to go apopleksja jakas trafi! A stereotypy to ja mam w 4 literach he he he Więcej