reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Naukowcy odkryli geny długowieczności

(2010-07-02)

Amerykańscy naukowcy twierdzą, że zidentyfikowali 150 genów odpowiedzialnych za dożywanie bardzo sędziwego wieku. Wiedza, której prawdopodobieństwo określili na 77 procent, ma być pomocna w dobieraniu indywidualnej terapii oraz w zapobieganiu zagrażającym życiu chorobom.

 

Badania te opublikowano niedawno w internetowym wydaniu magazynu „Science". Zespół badaczy z uniwersytetu w Bostonie odnalazł odcinki DNA powiązane z wyjątkowo długim życiem analizując przypadki 1000 osób, które osiągnęły wiek ponad 100 lat. Wyniki tych badań porównali następnie z typowym ludzkim genomem.

Naukowcom udało się zidentyfikować grupę różnic genetycznych, które z 77-procentową pewnością odpowiadają za długowieczność. To według nich przełom w postrzeganiu roli genów w determinowaniu długości ludzkiego życia.

Przyjęli oni hipotezę, że stulatkowie posiadają geny odpowiedzialne za ich niezwykłą zdolność przetrwania. Osoby te są modelowymi przykładami zdrowego procesu starzenia, ponieważ początki choroby u tych osób pojawiają się bardzo późno, dopiero po 90 roku życia.

Na podstawie badań nad DNA stulatków, naukowcy pod wodzą profesor Paoli Sebastiani, zbudowali model genomu zawierający 150 różnic genetycznych, znanych jako polimorfizm pojedynczego nukleotydu. Odkryli oni, że te zmiany w genomie mogą być pomocne w przewidywaniu z dużym prawdopodobieństwem czy dana osoba dożyje bardzo późnego wieku (90 i więcej lat).

Wysoki, 77-procentowy stopień prawdopodobieństwa ma wskazywać na to, że dane genetyczne mogą pomóc w przewidzeniu długości ludzkiego życia, nawet bez brania pod uwagę wiedzy dotyczącej innych czynników (np. stylu życia).

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, nauka

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Naukowcy odkryli geny długowieczności

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!