reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Hobby

Naukowcy badają samopoczucie świń

(2010-07-30)

Brytyjscy naukowcy postanowili zapytać zwierzęta czy są szczęśliwe. Według nich, świnie przeżywają złożone emocje wynikające z warunków w jakich żyją.

 

Naukowcy badają samopoczucie  świńŚwinia też człowiek – takie wnioski nasuwają nowe badania naukowców z Anglii. Eksperci z uniwersytetu rolniczego w Newcastle wykazali po raz pierwszy, że nastrój świni zależy, podobnie jak u człowieka, zależy od poziomu jej zadowolenia. Okazuje się, ze świnie są zdolne do emocji, które w dużym stopniu zależą od warunków w jakich żyją.

 

Grupa badaczy pod przewodnictwem dr Catherine Douglas, wykorzystała technikę przypominającą słynny eksperyment z psami Pawłowa, aby "zapytać" świnie czy ich patrzenie na świat jest optymistyczne lub pesymistyczne biorąc pod uwagę ich warunki życia.

 

Świnie nauczono kojarzyć dźwięk kuranta z pysznym jabłkiem a kliknięcie z nieprzyjemnym szelestem plastikowej torby. Następnie połowę przeszkolonych zwierząt zamknięto w nowej, luksusowej zagrodzie, w której miały dużo przestrzeni i słomy, mogły swobodnie się przemieszczać i bawić interesującymi je przedmiotami. Reszta świń trafiła do ciaśniejszego mieszkania bez dodatkowych atrakcji.

 
Naukowcy puścili obu grupom zwierząt nagranie nieznanego i niezrozumiałego pisku. Reakcje świń okazały się zgoła różne. Te z komfortowej zagrody prawie bez wyjątku zareagowały na nowy dźwięk optymistycznie, podeszły do naukowców, licząc na przysmak. Te z nudnego i ciasnego pomieszczenia były nastawione pesymistycznie. Nie podeszły do ludzi obawiając się spotkania z szeleszczącą torbą, mimo że czekał na nie poczęstunek.

 

Według naukowców zachowanie zwierząt przypomina reakcje ludzi, których samopoczucie często wpływa na ocenę niejednoznacznych sytuacji. Okazuje się, że świnie mogą działać pod wplywem podobnych emocji jak ludzie. Naukowcy mają nadzieję, że ich badania pomogą odpowiedzieć na pytania o jakość opieki nad zwierzętami w różnych warunkach jakie panują na farmach hodowlanych. Badania przeprowadzone w Newcastle to część szerszych prac związanych z poprawą jakości życia zwierząt hodowlanych, która to jakość staje się coraz ważniejsza również dla konsumentów.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
nauka, ochrona środowiska

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Naukowcy badają samopoczucie świń
2010-09-17 | 23:52:48

Jak tak patrzę na takie słodkie świnki, to odechciewa mi się jedzenia mięsa i chętnie przeszłabym wegeterianką. Ale nie umiem bez mięska żyć :p Więcej

2010-08-06 | 09:35:04

Swinka może i słodka.... Pewnie już jest świeżutką i smaczną szyneczką hah Więcej

2010-07-31 | 11:34:09

Jaka słodka ta świnka na zdjęciu :) Super... Więcej