reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Naukowcy: za zawały odpowiadają geny

(2010-08-05)

Najnowsze, badania naukowców, przynoszą dowody na to, ze na występowanie ataków serca ma wpływ całe mnóstwo czynników genetycznych.

 

Naukowcy: za zawały odpowiadają genyTo największe badanie tego rodzaju. Daje ono wskazówki jak zapobiegać chorobom serca i w jaki sposób przewidywać ich ryzyko.


Amerykańscy naukowcy zlokalizowali 95 genetycznych różnic, które odpowiedzialne są za podwyższanie lub obniżanie poziomu dobrego lub złego cholesterolu i trójglicerydów. 59 z nich nie znano wcześniej. Prawie wszystkie te geny wpływały na poziom tłuszczu we krwi u osób wszystkich ras. Dalsze testy pokazały, ze 13 z wariacji genowych jest bezpośrednio związanych z większym ryzykiem wystąpienia choroby serca, z czego większość zwiększała to ryzyko podnosząc poziom złego cholesterolu.

 

Do badań, które opublikowało właśnie czasopismo "Nature", pobrano próbki krwi ponad 100 tysięcy ludzi i zmierzono poziom tłuszczu w ich krwiobiegu, w formie cholesterolu i trójglicerydów. Następnie przeanalizowano DNA uczestników badań, aby zlokalizować czynniki genetyczne, które mogły mieć wpływ na ten poziom.

 

Teraz naukowcy uważają, że identyfikując te geny, będą mogli znaleźć skuteczne lekarstwo, które pozwoliłoby obniżać poziom złego cholesterolu, a tym samym pomóc chorym. Jednym z celów badaczy jest teraz stworzenie specjalnego testu genetycznego, który pozwoli oszacować ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu u danej osoby, zanim jeszcze osiągnie wiek średni. Test taki miałby przewagę nad tradycyjnymi badaniami krwi w określaniu odziedziczonego przez pacjenta ryzyka zawału.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Naukowcy: za zawały odpowiadają geny

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!