reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Moda

Naukowcy: wysokie obcasy zmieniają kształt naszych nóg

(2010-08-03)

Według najnowszych badań brytyjskich naukowców, regularne noszenie butów na wysokim obcasie powoduje skracanie mięśni łydek. W konsekwencji, kobiety noszące wyłącznie szpilki odczuwają ogromny dyskomfort w płaskim obuwiu. Jak więc dobrać buty jednocześnie eleganckie i zdrowe?

 

Naukowcy: wysokie obcasy zmieniają kształt naszych nógDla urody trzeba cierpieć, to hasło, które w pewnym momencie powinno zacząć nam ciążyć. Okazuje się bowiem, że chodzenie przez lata tylko i wyłącznie w butach na wysokich obcasach kosztuje nas nie tylko pęcherze, odciski i zwykły ból stóp, ale może istotnie wpłynąć na kształt naszego ciała.

 

Według odkryć opublikowanych w czasopiśmie Journal of Experimental Biology , nachylenie stopy w bucie na obcasie powoduje, że mięśnie łydek skracają się. W ciągu dłuższego czasu skracają się włókna mięśni a ścięgno Achillesa staje się grubsze i usztywnia się.

 

W rezultacie może to prowadzić do tego, że kobiety chodzące tylko i wyłącznie na wysokich obcasach, zaczynają odczuwać dyskomfort, kiedy założą płaskie obuwie. Ich mięśnie czują się po prostu wygodniej w wysokich butach.

 

W badaniach brytyjskich naukowców wzięło udział 80 kobiet w wieku od 20 do 50 lat, które przez kolejne dwa lata niemal codziennie nosiły obuwie na co najmniej 5 centymetrowym obcasie. Badanie ultrasonografem wykazało, że ich mięśnie łydek były aż o 13 procent krótsze od mięśni kobiet, które rzadziej chodziły w takich butach. Zaś badania rezonansem magnetycznym pokazało, że ich ścięgna Achillesa były sztywniejsze i grubsze.

 

Czy jednak jesteśmy w stanie zrezygnować z chodzenia w butach na wysokim obcasie? Jeśli nie, pamiętajmy o ćwiczeniach, szczególnie rozciągających. Nie jest na nie za późno w żadnym wieku. I nośmy czasem zdrowsze obuwie. Kiedy zaś kupujemy buty na wysokich obcasach zwróćmy uwagę, czy ciężar naszego ciała nie będzie opierał się tylko na palcach, a tak dzieje się w przypadku butów o zbyt wygiętym kształcie. Unikajmy też zwężanych nosków. Oprócz skróconych mięśni, nosząc wysokie obcasy często nabawiamy się bowiem halluksów, które szczególnie w późniejszym wieku mogą przysporzyć nam wielu problemów z chodzeniem. Dobrą alternatywą dla obcasów będą też koturny, które też dodają nam centymetrów, ale pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru na stopach.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
estetyka, medycyna, nauka, zakupy, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Naukowcy: wysokie obcasy zmieniają kształt naszych nóg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!