reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Naukowcy: niezdrowe nawyki mogą postarzać nas nawet o 12 lat!

(2010-08-12)

Według najnowszych badan naukowców, połączenie czterech niezdrowych nawyków: palenia papierosów, picia nadmiernej ilości alkoholu, braku aktywności fizycznej oraz złej diety, może nie tylko znacząco pogarszać nasze zdrowie, ale sprawić również, że będziemy wyglądać na aż 12 lat starszych niż jesteśmy.

 

Naukowcy: niezdrowe nawyki mogą postarzać nas nawet o 12 lat!W badaniach, których wyniki opublikowano w czasopiśmie medycznym Archives of International Medicine, wzięło udział prawie 5000 osób. Prowadzono je przez 20 lat. Wśród wszystkich ochotników, 314 osób wykazywała wszystkie cztery niezdrowe zachowania. Nieco tylko większa liczba (387 osób) nie miała żadnego z tych nawyków.

 

Spośród osób z najbardziej niezdrowej grupy, aż 29 procent zmarło w czasie trwania badań. W grupie osób żyjących najzdrowiej umarło tylko 8 procent. Najczęstszą przyczyna zgonów były choroby serca i nowotwory, co według badaczy miało związek z niezdrowym trybem życia.

 

Najbardziej zagrożone jest zdrowie osób, które jednocześnie:

  • palą papierosy;

  • piją więcej niż trzy (mężczyźni) lub dwa (kobiety) alkoholowe drinki dziennie;

  • podejmują się jakiejkolwiek aktywności fizycznej rzadziej niż dwie godziny w tygodniu;

  • jedzą warzywa i owoce rzadziej niż trzy razy dziennie;

 

Połączenie wszystkich tych złych nawyków nie tylko zwiększa ryzyko śmierci, ale też sprawia, że osoby prowadzące taki tryb życia wyglądają aż o 12 lat starzej od ludzi, którzy nie mają takich niezdrowych przyzwyczajeń (porównanie grupy pierwszej z grupą najzdrowszą).

 

Naukowcy, którzy przeprowadzili badania, uspokajają, że większość osób nie musi wcale dokonywać jakiś ekstremalnych poświeceń, żeby żyć zdrowiej. Żeby zdrowiej jeść, wystarczy na przykład jedno jabłko, jedna marchewka i szklanka soku owocowego dziennie. Ale żeby starzeć się w naprawdę dobrym zdrowiu powinniśmy pamiętać także o ruchu, nie przesadzać z alkoholem i spróbować rzucić palenie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, alkoholizm, choroby, medycyna, nauka, używki, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Naukowcy: niezdrowe nawyki mogą postarzać nas nawet o 12 lat!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!