reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Naukowcy: Kobiety naprawdę mają większą podzielność uwagi

(2010-07-19)

Mężczyźni nie potrafią skupić się na więcej niż jednej czynności jednocześnie - to twierdzenie znane od lat. Ostatnio naukowcy odkryli, że nikt jeszcze nie przeprowadził na ten temat wiarygodnych badań i postanowili zająć się tą sprawą.

 

Naukowcy: Kobiety naprawdę mają większą podzielność uwagiPsychologowie z angielskiego uniwersytetu w Hertfordshire dali 50 kobietom i 50 mężczyznom osiem minut na wykonanie trzech zadań jednocześnie : rozwiązania prostego zadania matematycznego, znalezienia na mapie pewnej restauracji oraz naszkicowania strategii poszukiwania zaginionych kluczy w wymyślonej przestrzeni.

Podczas wykonywania tych zadań, do każdego z uczestników zadzwoniono na telefon komórkowy, który mogli odebrać lub nie. Ci, którzy odebrali, usłyszeli dodatkowy test z wiedzy ogólnej do rozwiązania podczas wykonywania powierzonych zadań.

Co się okazało? Kobiety bez trudu poradziły sobie z wykonaniem wszystkich czterech zadań, podczas gdy mężczyźni wypadli gorzej, kiedy przyszło do planowania poszukiwań klucza.

To ostatnie zdziwiło samych naukowców, ponieważ powszechnie uważa się, że to mężczyźni mają lepszą orientację w terenie, tymczasem zadanie poszukiwawcze wyszło im najgorzej. Według obserwacji angielskich psychologów, panowie zaczęli poszukiwania w najmniej logicznym punkcie przestrzeni, czyli w jej centrum i nie wzięli pod uwagę jej całości, kiedy nakreślali swoje poszukiwania. Kobiety z reguły zaczynały poszukiwania w jednym z rogów i kontynuowały je liniowo lub kołowo.

Tym samym okazuje się, że kobiety są w większym stopniu niż mężczyźni skłonne do zatrzymania się i zastanowienia przez chwilę w trakcie wykonywania innych czynności. Tym samym wykonanie wszystkich powierzonych zadań w jednym czasie wychodzi im lepiej.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
miłość, nauka, rozrywka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Naukowcy: Kobiety naprawdę mają większą podzielność uwagi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!