reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Praca

Naucz się walczyć ze stresem w pracy

(2010-05-27)

Stres w pracy towarzyszy niemal każdemu pracownikowi. Często stresujemy się na sam widok szefa bądź innego przełożonego. Nie mały jest też odsetek osób które nie umieją oddzielić życia prywatnego od zawodowego Jak z tym skutecznie walczyć? A przede wszystkim jak żyć poza pracą?

Według badań przeprowadzonych przez Extended DISC Polska, to właśnie my Polacy jesteśmy najbardziej zestresowanym narodem na świecie. Zaskakujące? Niestety, rzadko umiemy sobie poradzić z napięciem jaki towarzyszy nam każdego dnia podczas wykonywania naszych obowiązków. Nie jesteśmy także asertywni, nie umiemy odmawiać, godzimy się na wszystko. Zostajemy w pracy po godzinach, przyjmujemy nowe obowiązki, chociaż starych mamy już wystarczająco. Pijemy też hektolitry coli i napoi pobudzających i jako jedni z nielicznych poświęcamy życie rodzinne na rzecz kariery.

Tylko po co to wszystko? Nadmierny stres i wyczerpanie wynikające z naszego trybu życia, źle wpływają na nasze zdrowie. Zaczyna się od przemęczenia i problemamów ze snem. Następnie dochodzą kłopoty z żołądkiem, sercem. Nie pozostawaj na to obojętny, w łatwy sposób możesz poprawić swój stan.

Naucz się zarządzać swoim czasem

Unikaj obarczania się nadmiernymi, niemożliwymi do wykonania zadaniami. Naucz się efektywnie gospodarować swój czas, nie rób wszystkiego na ostatnią chwilę. Zrób sobie grafik, określ priorytety na poszczególne dni. Nie zajmuj się niepotrzebnymi rzeczami, wykonywaj wszystko zgodnie ze swoim rozkładem.

Dbaj o swoje stanowisko

Utrzymaj porządek na biurku, nie trzymaj starych papierów, notatek, które z pewnością już do niczego Ci się nie przydadzą. Miej dobre relacje ze swoimi współpracownikami, unikaj kłótni. Na bieżąco rozwiązuj wszystkie problemy, zła atmosfera w pracy jeszcze bardziej pogłębi twoje złe samopoczucie.

Zachowaj równowagę między życiem osobistym a pracą.

Wyjeżdżaj na regularne urlopy, szanuj swój wolny czas, zacznij uprawiać sport, przebywać na świeżym powietrzu. W pracy rób sobie częste przerwy zwłaszcza kiedy pracujesz przed komputerem, 5-10 minut co 2 godziny.

Motywacja

Jeżeli jesteś pracodawcą motywuj swoich pracowników do lepszej efektywniejszej pracy. Możesz iść nagradzać w formie pieniężnej, awansu, dyplomu, nagrody. Groźby i kary nie są dobrze widziane.

Myśl pozytywnie

Pomyłki które popełniasz w pracy niech nie wpływają na Twoje samopoczucie. Wiara w siebie i swoje możliwości jest bardzo ważna zwłaszcza w firmach w których odbywa się tzw. rywalizacja między pracownikami. Uodpornij się na krytykę.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
pielęgnacja, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Naucz się walczyć ze stresem w pracy

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!