reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Na czym polega endoprotezoplastyka

(2010-10-20)

Wymiana stawu biodrowego lub kolanowego jest często jedynym sposobem by na trwale pozbyć się problemów związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów. Endoprotezoplastyka może przywrócić pacjenta do normalnego funkcjonowania.

 

Na czym polega endoprotezoplastyka Leczenie chirurgiczne, w przeciwieństwie do farmakologicznego, nie skupia się na łagodzeniu objawów lecz na przyczynie choroby. Całkowita lub częściowa wymiana chorych stawów często może być jedynym rozwiązaniem, które pozwoli nam prowadzić normalne życie.

 

Endoprotezoplastyka

 

Wymiana zwyrodniałego stawu może być całkowita lub częściowa. Ta druga polega na wymianie tylko główki kości udowej i pozostawieniu panewki. Protezy łączone są z naturalnymi koścmi przy wykorzystaniu technik cementowej, bezcementowej lub hybrydowej.

 

Zabieg wszczepienia endoprotezy zwykle przeprowadzany jest w znieczuleniu zewnątrz-oponowym, bez użycia narkozy.

 

Inną, nowszą metodą chirurgicznego leczenia zwyrodnienia stawów jest kapoplastyka. Operacja ta polega na wymianie tylko tych części stawów, które stykają się ze sobą. Proteza wszczepiana w trakcie tego zbiegu jest trwalsza i może być dłużej używana od tradycyjnych. Wymaga tez krótszej rekonwalescencji oraz zapewnia stawom większą ruchomość.

 

Rehabilitacja

 

Zabieg wszczepienia endoprotezy zawsze wymaga dość długiej rehabilitacji, którą należy zacząć już w pierwszym dniu po operacji. Przez kilka tygodni pacjent musi korzystać z kul. Zwykle o dwóch kulach trzeba chodzić około 1,5 miesiąca.

 

W pierwszych tygodniach po zabiegu pacjenci powinni stosować się do kilku zaleceń:

  • nie można leżeć na boku, zakładać nogi na nogę, siadać na niskich krzesłach;
  • przez pierwsze miesiące powinno się korzystać z podwyższonej deski w toalecie;
  • należy dostosować wysokość łóżka , aby kiedy siedzimy swobodnie dotykać stopami podlogi;
  • powinniśmy nosić wygodne i stabilne buty na niewysokim obcasie;
  • schylajmy się ostrożnie, uginając kolana.

 

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym by nie przeciążać operowanego stawu.

 

Możliwość powikłań

 

Operacja wszczepienia endoprotezy może prowadzić do kilku powikłań, m.in. do: zatorowości płucnej, powikłań anestezjologicznych, infekcji stawu biodrowego czy żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej. W późniejszym okresie może dojść też np. do: obluzowania implantu, zwichnięcia endoprotezy, zużycia wkładki polietylenowej (najsłabsza część endoprotezy) czy dolegliwości bólowych.

 

Powikłania po tej operacji na szczęście występują rzadko. To czy jesteśmy na nie narażenia zależy przede wszystkim od doświadczenia chirurga, stopnia zwyrodnień, jakości kośćca oraz trybu życia chorego po zabiegu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Na czym polega endoprotezoplastyka

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!