reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Muzyka łagodzi ból

(2010-09-14)

Muzyka może złagodzić ból fizyczny i pomóc w leczeniu depresji – sugerują nowe badania. Badań nad nowoczesną muzykoterapią podjęli się naukowcy z Glasgow w Szkocji.

 

Muzyka łagodzi bólWedług nich utwór muzyczny może mieć znaczenie większy wpływ na dana osobę, niż tylko powszechnie przyjmowane poglądy, że nastrój poprawiają nam szybkie kawałki, a wolne utwory go pogarszają. Naukowcy liczą, że niedługo lekarze zaczną przepisywać muzykę, dopasowana do indywidualnych potrzeb, na receptę.

 

Projekt badawczy naukowców ma na celu zebranie wszystkich czynników wpływających na to, jakie emocje wyraża muzyka oraz sprawdzenia jak działają na siebie nawzajem. Jakie to czynniki? Cechy techniczne utworu i jego tekst są ważne, ale równie istotne są też skojarzenia: gdzie pierwszy raz go usłyszeliśmy, czy kojarzy się ze smutnym czy wesołym zdarzeniem.

 

Prace naukowców, którzy w swych badaniach wykorzystują muzyczną psychologię i najnowocześniejsze technologie audio, mają prowadzić do bardziej zaawansowanego wykorzystania muzyki i muzykoterapii, także w leczeniu depresji.

 

Wykorzystanie muzyki może też, według naukowców pomagać w łagodzeniu bólu fizycznego. Czyli muzyka łagodzi nie tylko obyczaje.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, muzyka, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Muzyka łagodzi ból

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!