reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Turystyka i rekreacja

Mundialowe RPA

(2010-05-26)

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku odbędą się one w RPA, kibice nie tylko z Polski planują wyjazd na czarny ląd. Korzystając z okazji warto odwiedzić kilka miast, które żaden miłośnik podróży nie powinien przegapić.

 

Pierwszym przystankiem jaki wyznaczymy sobie na naszej mapie powinien być Johannesburg, największe miasto RPA liczące ponad 3,8 mln. mieszkańców. Jest to swoiste miejsce drapaczy chmur oraz szałasów. Co ciekawe nie znajdziemy w nim komunikacji miejskiej. Jest to największe i najbogatsze miasto RPA, swoje bogactwo zawdzięcza odkryciu złota ponad wiek temu. Polecane jest zwłaszcza tym którzy chcą się dowiedzieć jak przebiegała transformacja RPA.

W Johannesburgu rozgrywane będą mecze na dwóch stadionach. Pierwszy z nich to Stadion Soccer City, największy ze wszystkich, mogący pomieścić do 104 tys, kibiców. Drugi z kolei to Ellis Park na którym odbędą się rozgrywki pierwszej i drugiej rundy. Po meczu warto zobaczyć obrzeża miasta, w szczególności park etnograficzny w którym możemy poznać afrykańskie tradycje. Dla wszystkich spragnionych wrażeń proponowane jest wynajęcie prawdziwej chaty na noc i uczestnictwo w plemiennych tańcach.

50 kg od Johannesburga znajduje się Pretoria, stolica RPA. Obecnie tylko centrum miasta nazywane jest Pretoria, pozostałe dzielnice noszą nazwę Tshwane. Stolica robi wrażenia miasta prowincjonalnego, czuje się w nim jak na odludziu, białe dworki z werandami z niesamowitą liczbą kwiatów nadają mu charakteru. Około 50% mieszkańców jest poniżej 25 roku życia, większość z nich mówi językiem afrikaans. Istnieje tu słynny na całej kuli ziemskiej Uniwersytet Korespondencyjny- UNISA, dyplom ukończenia tej uczelni honorowany jest na całym świecie. Co warto zwiedzić? Union Buildings, wybudowany na pamiątkę utworzenia Unii Afryki Południowej w roku 1913. Położony jest na wyniosłym wzgórzu za miastem i otoczony pięknymi ogrodami. Stadion na którym będą rozgrywane mecze nazywa się Loftus Verseld, może on pomieścić zaledwie 45 tys. kibiców

Aby zobaczyć jeden z najnowszych i najbardziej nowoczesnych stadionów należy wybrać się do Durban. Jego projekt stanowi symbol jedności podzielnego kraju. Pomieścić on może prawie 80 tys. kibiców. Nad koroną stadionu wznosi się stalowy łuk stanowiący doskonały punkt widokowy na całe miasto i ocean. Obiekt ten został uznany za perłę architektoniczną w Afryce. Do areny doprowadzona jest linia metra. Na tym boisku odbędzie się 5 meczów grupowych, 1 mecz pierwszej rundy, 1 ćwierćfinał oraz jeden z półfinałów.

Durban uważane jest za miasto rekinów i riksz. To właśnie w nim znajduje się największe skupisko ludności pochodzenia indyjskiego. Od połowy XIX wieku sprowadzani byli do pracy na polach trzcinowych. Durban wyróżnia się na tle innych miast RPA ze względu na swój klimat, w którym zawsze jest lato, temperatury dnia i nocy nie różnią się zbytnio.

Będąc w Durban warto wybrać się na spacer po deptaku Złot Mila. Jest to niezwykły park ciągnący się wzdłuż oceanu w którym znajdują się liczne fontanny, stragany i kafejki.

Kapsztad drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Republice Południowej Afryki. Miasto to od dawna plasuje się w pierwszej dziesiątce światowej pod względem gościnności i piękna. Sławę tą zawdzięcza dzięki otaczającym skalistym szczytom, białym plażom, wspaniałym restauracjom, dogodnym miejscom do surfingu. Kapsztad jest wolniejszy, milszy i bezpieczniejszy niż Johannesburg, bardziej elegancki i skomplikowany niż Durban i bardziej kosmopolityczny niż pozostałe miasta RPA

Warto odwiedzić Bulwar Wiktorii i Alfreda jest to rajem dla kupujących. Znajdują się tam butiki i sklepy z odzieżą, drogerie i perfumerie. W ponad 40 sklepach można skosztować miejscowe przysmaki.

Stadion w Kapsztadzie robi ogromne wrażenie, głównie dzięki swej lokalizacji w sąsiedztwie Góry Stołowej. Obiekt posiada ruchomy dach, który może uchronić sportowców i kibiców przed złymi warunkami atmosferycznymi.

 

  

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, podróże, sport, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Mundialowe RPA

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!