reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Moc uścisku ma związek z długością życia

(2010-09-10)

Twój uścisk dłoni może wskazywać na to, jak długo będziesz żyć – informują naukowcy. Inne zaskakujące wskaźniki czasu życia to m.in. szybkość chodzenia, zdolność utrzymania równowagi przy staniu na jednej nodze oraz szybkość wstawania z krzesła . Czego to nie wymyślą ci badacze?

 

Moc uścisku ma związek z długością życiaTo wszystko proste do zmierzenia oznaki zdrowia fizycznego, więc nic dziwnego, że brytyjscy naukowcy postanowili usystematyzować wiedzę na ten temat i wyciągnąć konkretne wnioski na temat ich związku z ryzykiem śmierci.

 

Odkrycia bazują na 33 wcześniejszych badaniach z całego świata, prowadzonych w ciągu ostatnich 43 lat, w których w sumie wzięło udział 50 tys. osób. Wnioski z nich wyciągnięte, sugerują, że osoby o mocniejszym uścisku oraz lepszych wynikach w przytoczonych na początku zadaniach, żyły znacznie dłużej niż osoby słabsze.

 

Wskaźnik śmiertelności był aż o 67 procent wyższy u osób ze słabszym uściskiem w porównaniu do osób z mocniejszym. Pod uwagę wzięto takie dodatkowe czynniki jak wiek, płeć oraz wzrost i wagę.

 

Innym fizycznym wskaźnikiem długości życia, który naukowcy zbadali była prędkość chodzenia. Okazuje się, że u osób chodzących najwolniej (poniżej jednego metra na sekundę) były aż 2,8 raza bardziej narażone na wcześniejszą śmierć od osób chodzących najszybciej.

 

Podobnie lepsza równowaga w czasie stania na jednej nodze była powiązana z niższymi wskaźnikami śmiertelności. Wskaźniki te były za to wyższe u osób, które wolniej wstają z krzesła od osób, które robią to szybciej.

 

Oczywiście naukowcy, których badania opublikował British Medical Journal, przyznają, że konieczne są dalsze badania. Pytanie, po co szukają takich związków? Naukowcy tłumaczą, że takie proste znaczniki mogą pomóc lekarzom w określeniu czy dana osoba będzie mieć problemy ze słabym zdrowiem w przyszłości. Dzięki temu będzie można podjąć odpowiednio wcześnie działania, które pozwolą zachować jej dłużej zdrowie. Potrzebne jest jednak określenie limitów dla każdego ze znaczników.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Moc uścisku ma związek z długością życia

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!