reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kulinaria

Mleko sposobem na czosnkowy oddech

(2010-08-31)

Lubimy potrawy z czosnkiem, jednak jego zapach, długo utrzymujący się w ustach, potrafi niejednemu spędzić sen z powiek. Nie pomaga nawet pasta do zębów. Naukowcy po serii testów, znaleźli w końcu zabójcę dla czosnkowego oddechu. Ponoć wystarczy szklanka mleka.

 

Mleko sposobem na czosnkowy oddechCzosnek znany jest ze swoich zdrowotnych właściwości (to doskonałe źródło magnezu, witamin B6 i C oraz selenu, pomaga obniżać ciśnienie krwi i poziom cholesterolu oraz zmniejszać ryzyko raka) jednak wielu ludzi odstrasza jego zapach, którego trudno się pozbyć.

 

Naukowcy z uniwersytetu stanowego w Ohio w Stanach Zjednoczonych przetestowali wiele produktów spożywczych, najlepiej jednak z tuszowaniem zapachu czosnku poradziło sobie mleko. Wystarczy wypić do posiłku, lub zaraz po nim 200 ml, najlepiej pełnotłustego mleka, aby zredukować obecność substancji odpowiedzialnej za zapach czosnku (AMS - 2-propenyl siarczku metylu) utrzymujący się w naszych ustach, nawet o 50 procent.

 

Składnik ten nie jest bowiem neutralizowany podczas trawienia i jest uwalniany z organizmu razem z oddechem i potem. Przykrego zapachu, który wywołuje, nie da się zaś pozbyć nawet myjąc zęby. Okazuje się na szczęście, że recepta znajduje się w naszych lodówkach.

 

W badaniach nad czosnkowym antidotum wzięli udział ochotnicy, którzy mieli za zadanie zjedzenie pokrojonych ząbków czosnku. Próbki oddechu, które później od nich pobrano pokazały, że najlepiej z zapachem czosnku poradziło sobie tłuste mleko (lepiej od chudego). Naukowcy sądzą, że to tłuszcz zawarty w mleku osłabia związki siarkowe zawarte w czosnku.

 

Z czosnkowym oddechem dobrze, ale nie aż tak dobrze jak mleko, radzą sobie także: bazylia, niektóre grzyby, bakłażany oraz suszone śliwki.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
kuchnia, leki, medycyna, nauka, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Mleko sposobem na czosnkowy oddech

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!