reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Miłość i związki

Miłość w dojrzałym wieku - nie wstydźmy się uczuć

(2015-04-30)

Seniorzy mają więcej wolnego czasu, co niewątpliwie sprzyja relacjom z drugim człowiekiem.  Mają często również swoje przychody i zabezpieczenie w postaci mieszkania czy domu.  Wiąże się to szczególnie z brakiem wielu ograniczeń, które tak często dotykają ludzi młodych. Ponadto, w poznawaniu nowych ludzi pomagają praktycznie nieograniczone możliwości Internetu.

 

Dojrzałe równa się lepsze?

Związek w wieku dojrzałym jest przede wszystkim bardziej bezpieczny. Wynika to głównie z faktu dużego bagażu doświadczeń, który ma znaczący wpływa na sposób zachowania. Osoby starsze są nie tylko spokojniejsze, ale również bardziej wyrozumiałe, co z kolei przekłada się na umiejętność zawierania kompromisów, tak potrzebnych w związku. Uczucie jest wtedy bardziej romantyczne, trwalsze. Opiera się nie tylko na seksie, ale przede wszystkim przyjaźni. Co więcej, ludzie starsi bardziej odczuwają upływ czasu, dzięki czemu mogą więcej czerpać z relacji z drugim człowiekiem.

Człowiek zakochany jest przede wszystkim szczęśliwy, inaczej podchodzi do problemów życia codziennego. Uczucie zmienia również postrzegania świata oraz samego siebie. Czujemy się wtedy na młodszych, bardziej atrakcyjnych. Co ważniejsze, pojawiają się chęci, aby na nowo o siebie zadbać i podobać się innym. Kobieta znów czuje się kobietą, a mężczyzna mężczyzną. Gorące uczucie jest więc znakomitym remedium na niską samoocenę. Ponadto, doświadczenie życiowe pozwala odróżnić prawdziwe uczucie od zwykłego zauroczenia czy samej namiętności.

 

Warto ryzykować!

Wśród osób dorosłych często pojawia się obawa czy warto inwestować w związek z osobą ze sporym bagażem doświadczeń. Jak podkreślają jednak specjaliści, zupełnie bezpodstawne są zarzuty, że osoba po przejściach naznaczona jest jakimś piętnem. Każda relacja obarczona jest bowiem pewnym ryzykiem. Dlatego nie należy rezygnować z osoby, którą się kocha tylko dlatego, że jej poprzedni związek dobiegł końca. Ważny natomiast pozostaje fakt czy dana osoba wyciągnęła odpowiednie wnioski z takich doświadczeń. Jeżeli tak, można zawczasu zapobiec błędom i cieszyć się swoim szczęściem.

 

Randka w nowym wydaniu? senior_dating.jpg

Jak pokazują badania, coraz więcej osób starszych aktywnie korzysta z Internetu i nie tylko w poszukiwaniu informacji czy rozrywki. Sięgają do niego również z nadzieją znalezienia swojej drugiej połówki. Dzięki temu niejednokrotnie poznają także nowych znajomych, a nawet przyjaciół na lata. Najczęściej, seniorzy korzystają z mnogości czatów internetowych, ale także coraz popularniejszych portali randkowych.

Na rynku nie brakuje również alternatywnych form poznawania innych osób. Na modzie zyskują tzw. szybkie randki polegające na krótkich rozmowach z kilkoma osobami po kolei. Jeżeli obie strony są po takiej rozmowie sobą zainteresowane umawiają się już prywatnie. Co ciekawe, metoda ta cieszy się sporą popularnością właśnie wśród osób dojrzałych.

 

Za późno na miłość, za wcześnie na samotność?

Niestety, do chwili obecnej emerytura niejednokrotnie staje się synonimem samotności, gotowania, oglądania telewizji czy zajmowania się wnukami. Panuje przekonanie, że na pewne rzeczy jest już po prostu za późno. Emerytura to w końcu nie czas zainteresowań, podróży, pasji, a tym bardziej nowych relacji i miłości. Nic bardziej mylnego. Z roku na rok rośnie bowiem liczba osób dojrzałych aktywnych zawodowo, decydujących o sobie, uprawiających sport oraz podążających za marzeniami – również tymi miłosnymi. Często jedynym powodem powstrzymującym seniorów od relacji z drugą osobą jest relacja otoczenia – grona znajomych, przyjaciół, a tym bardziej rodziny. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej udane relacje z rodziną nigdy nie zastąpią relacji między zakochanymi. Warto samemu decydować o swoim życiu, a tym samym o swoim szczęściu. Oczywiście akceptacja otoczenia jest ważna, zapewnia bowiem wewnętrzny spokój i poczucie bezpieczeństwa. Nie można się jej jednak całkowicie podporządkowywać. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest po prostu rozmowa, która pomoże zrozumieć obu stronom swoje racje i obawy.

 

A co z seksem?

Seks ma zbawienny wpływ nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale i fizyczne. Poprawia funkcjonowanie praktycznie każdego układu – odpornościowego, mięśniowego, krążenia, ale również oddechowego. Jak wynika z badań, częsty seks w wieku dojrzałym spowalnia procesy usztywniania i utwardzania tkanek. U mężczyzn zmniejsza się także ryzyko występowania raka prostaty. Ponadto, aktywne życie seksualne poprawia również zdolności umysłowe takie, jak zdolność zapamiętywania, koncentracji, podzielności uwagi, a nawet logicznego myślenia.

Jak wynika z badań, w żadnym okresie życia nie następuje gwałtowny zanik seksualności. Wbrew panującym poglądom oraz stereotypom, emerytura nie oznacza końca życia seksualnego. Po 50 roku życia seks często nabiera zupełnie innego, a nawet lepszego charakteru. Wynika to głównie z faktu zbliżania się do siebie potrzeb seksualnych obu płci. Odpowiada za to wzrost produkcji hormonów męskich u kobiet, jak i żeńskich u mężczyzn. Warto również pamiętać, że w wieku dojrzałym jesteśmy bardziej świadomi swoich potrzeb, a przede wszystkim swojej seksualności (wiemy co sprawia nam przyjemność).

 

Eksperci doradzają, że lepsza jest miłość nawet nie do końca szczęśliwa niż jej brak. Dzięki drugiej połówce możemy również wspólnie przeżywać swoje pasje. Na uczucie nigdy nie jest za późno. Warto o tym zawsze pamiętać.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, miłość, seks

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Miłość w dojrzałym wieku - nie wstydźmy się uczuć

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!