reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Hobby

Medal okolicznościowy z Fryderykiem Chopinem dla kolekcjonerów

(2010-03-17)

Polacy świętują 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. W ramach obchodów odbywają się liczne koncerty, pokazy filmowe, wystawy i spektakle nawiązujące do twórczości i życia artysty, którego kompozycje stały się inspiracją dla wielu pokoleń muzyków na całym świecie. Skarbnica Narodowa, dystrybutor monet i medali okolicznościowych, postanowiła uczcić okrągłą rocznicę urodzin kompozytora emitując medal okolicznościowy platerowany najczystszym 24 karatowym złotem o imponującej średnicy – blisko 9 cm.

Medal niewątpliwie może być interesującą pamiątką zarówno dla pasjonatów twórczości kompozytora, jak również dla osób interesujących się numizmatyką. Awers medalu na pierwszym planie przedstawia popiersie Fryderyka Chopina prezentujące charakterystyczny profil artysty oraz rok urodzin i śmierci kompozytora. Natomiast w tle znajduje się ujęty w symboliczny sposób najbardziej charakterystyczny atrybut muzyka – fortepian. Nie zabrakło także wierzby płaczącej, kojarzonej z Chopinem i jego twórczością. Poszczególne elementy - fortepian i wierzba na awersie przedstawione są jako jedność, co daje bardzo ciekawy efekt. Rewers natomiast prezentuje stylizowaną kompozycję dwóch historycznych wizerunków godła narodowego oraz daty 1810 i 2010 jako podkreślenie obchodów 200. rocznicy urodzin Chopina. W ten sposób awers i rewers tworzą tematyczną całość.

"Postanowiliśmy wyemitować medal okolicznościowy związany z 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina, ponieważ jesteśmy przekonani, że wśród kolekcjonerów jest wiele osób, dla których muzyka Chopina jest bardzo ważna i dla których taki medal będzie stanowił wyjątkową pamiątkę. Dzięki projektowi jednej z najbardziej cenionych projektantek monet i medali w Polsce – Roussanki Nowakowskiej, nawiązujemy zarówno do osoby Chopina, jak również do jego wyjątkowej twórczości" – podkreśla Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Medal platerowany jest 24-karatowym złotem i charakteryzuje się najwyższą jakością menniczą. Wybity został stemplem lustrzanym, co oznacza, że posiada idealnie wypolerowane tło i matowy rysunek. Medal o średnicy 88,7 mm umieszczony jest w eleganckiej drewnianej szkatule. Ponadto do medalu dołączony jest Certyfikat Autentyczności zawierający informacje na temat numizmatu.

W ramach limitowanej emisji dostępnych jest tylko 2500 egzemplarzy.

Medal można nabyć w atrakcyjnej cenie - 1050 zł.

Skarbnica Narodowa

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
wydarzenia, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Medal okolicznościowy z Fryderykiem Chopinem dla kolekcjonerów

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!