reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Finanse

Masz 24 punkty? Nie stracisz prawa jazdy!

(2010-12-16)

24 punkty karneRząd przegłosował ustawę o zmianach w przepisach dotyczących kierujących pojazdami. Gdy już senat i prezydent zaakceptują zmiany, to po uzyskaniu 24 punktów karnych nie straci się prawa jazdy.

Według nowych przepisów, jeśli na koncie kierowcy pojawią się 24 punkty, nie będzie on zdawał ponownie egzaminu, lecz zostanie wysłany na kurs reedukacyjny. Po takim kursie wszystkie punkty zostają anulowane. Jeśli ponownie (w ciągu 5 lat) kierujący uzyska 24 punkty, wówczas nie tylko będzie musiał ponownie zdać egzamin, ale i powtórzyć cały kurs na prawo jazdy. To zdaje się być dobrą informacją (trudniej jest stracić uprawnienia), ale nie wszystkie zmiany cieszą, zwłaszcza osoby młode.

Miłośnicy jazdy na motocyklach, aby zdobyć pełne prawo ich prowadzenia będą musieli ukończyć nie, jak to było, 18. rok życia, ale 24. Wcześniej będą zdobywać prawo jazdy kategorii A1 (w wieku 16 lat) lub A2 (18 lat). Dopiero potem, będą mogli się starać o kategorię A. Pierwsze kategorie (A1, A2) zezwalają na prowadzenie motocykli o mocy silnika nie większej niż 35kW.

Podobne działania zostały podjęte wobec młodych kierowców pojazdów do 3,5 tony. Objęte one zostaną specjalnym okresem próbnym. Wówczas młody kierowca po dokonaniu dwóch wykroczeń w ciągu 2 lat trafi na kurs reedukacyjny, a po trzecim – straci prawo jazdy. Uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną także odebrane, jeśli w trakcie okresu próbnego zostanie popełnione przestępstwo drogowe.

Wszystkie te zmiany mają na celu zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Według badań ponad 40% wypadków powodują kierowcy między 18. a 24. rokiem życia.

Od 1 stycznia 2011r. po polskich autostradach będzie można jeździć z prędkością 140km/h, a po dwujezdniowych drogach ekspresowych – 120km/h (zmiany te dotyczą pojazdów osobowych i ciężarowych nieprzekraczających masy 3,5t oraz motocykli).

Zwiększono również margines bezkarnego przekroczenia dozwolonej prędkości z 5km/h do 10km/h. Oznacza to, że po autostradzie będzie można jechać nawet 150km, bez obaw o mandat.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
podróże, polityka, przestępczość, samochody

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Masz 24 punkty? Nie stracisz prawa jazdy!

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!