reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Kultura

Marzec miesiącem kultury i literatury

(2011-03-03)

marzecMarzec rozpoczyna się i kończy wielkimi wydarzeniami w dziedzinie pisarstwa i teatru. 3 marca, bowiem wypada Międzynarodowy Dzień Pisarzy, 27. natomiast obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Teatru.

Takie święta są niezmiernie potrzebne, zwłaszcza teraz, gdy statystyki podają zatrważające wyniki według, których Polacy praktycznie nie czytają i nie wychodzą do teatru.

Dłuższą tradycję ma Międzynarodowy Dzień Teatru – zapoczątkowany w 1961 roku, a jego pomysłodawcą był Arvi Kivimaa (prezydent Fińskiego Instytutu ITI).  Święto uchwalono na cześć otwartego cztery lata wcześniej 27 marca – Teatru Narodów w Paryżu.

Celem obchodów jest (jak podaje statut ITI) - promocja i międzynarodowa wymiana informacji dotyczących myśli teatru, a także jego rozwoju. Poza tym istotne jest uświadomienie opinii publicznej wagi sztuki i artystycznej kreacji w kieracie życia.

W Polsce, co roku organizowane są wszelakiego rodzaju imprezy: wystawy, konferencje oraz premiery teatralne. Ponad to od 2007 roku Polski Zarząd Międzynarodowego Instytutu Teatralnego przyznaje nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wręczane są one za wybitne osiągnięcia w propagowaniu polskiej kultury teatralnej na świecie.

Międzynarodowy Dzień Pisarzy obchodzony jest od 1984 roku, gdy PEN Club (Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy), postanowił rozpocząć popularyzowanie przyjaźni oraz intelektualnej kooperacji pisarzami. Założeniem kolejnym była obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie.

Stowarzyszenie pisarzy rozpoczęło swoją działalność w 1921r. w Londynie. Polski Pen Club (PEN – od słów: poets, essayists, novelists) założył Stefan Żeromski w 1925r.

W tym dniu organizowane są w wielu bibliotekach i innych ośrodkach kulturowych, spotkania autorskie oraz wieczory literackie. Jest to swego rodzaju okazja do uczczenia pamięci pisarzy dzięki, którym poznaliśmy prawdę historyczną. Wielu z nich ryzykowało życie, a nawet je poświęciło chcąc bronić wolności słowa.

W naszym kraju jednak to święto nie jest rozpowszechnione. Większą uwagę przywiązuje się do literatury podczas Światowego Dnia Książki obchodzonego 23 kwietnia.

Warto jednak wrócić do tradycji, wybrać się do teatru, aby delektować się esencją sztuki lub usiąść z książką i zatopić się w niej. Musimy dbać o wykształcenie narodu i o polepszenie tych niechlubnych statystyk.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
książki, muzyka, teatr, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Marzec miesiącem kultury i literatury

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!