reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Choroby

Mammografia: na każdą złą diagnozę przypadają dwa uratowane życia

(2010-07-08)

Wiele ostatnio dyskutowano nad zbyt częstym nadużywaniu tego badania. Według najnowszych danych jednak, korzyści są w tym przypadku dużo większe od ewentualnych skutków ubocznych.

 

Najnowsze badania wskazują, że na każdy przypadek pochopnej diagnozy, przypadają dwie kobiety, których życie zostało uratowane dzięki szybkiemu wykryciu raka podczas mammografii. Sprawa ta była ostatnio przedmiotem szerokiej debaty, kiedy inne badania zasugerowały, że prześwietlenia piersi mają tak naprawdę mało wspólnego z ratowaniem życia.

W zeszłym tygodniu naukowcy z Danii donieśli, że istnieje niewielka różnica we wskaźnikach śmiertelności kobiet, u których przeprowadzono lub nie przeprowadzono takiego badania.

Co innego jednak wynika z badań przeprowadzonych na uniwersytecie medycznym w Londynie. Przeanalizowano tam dane 80 tysięcy kobiet z Anglii i Szwecji w wieku powyżej 50 lat, z czasów sprzed i po wprowadzeniu badań mammograficznych.

Okazało się, że na 1000 kobiet przebadanych mammografem w Anglii w ciągu ostatnich 20 lat, na raka zmarło 5,7. Diagnoz choroby, która nigdy nie ujawniła się w postaci symptomów było w tym czasie 2,3 na 1000 badań.

Tym samym na każdy źle zdiagnozowany przypadek, udało się uratować 2 życia, naukowcy uważają więc, że korzyści z badań mammograficznych są dwa razy większe niż szkody poniesione w przypadku leczenia zdiagnozowanej choroby, która i bez leczenia nie rozwinęła by się.

Niestety badania mammografem wciąż jeszcze nie są doskonałe. W niektórych przypadkach po takim badaniu, leczeniu poddawane są kobiety, które w rzeczywistości tego nie potrzebują. Prześwietlenie nie jest bowiem w tej chwili w stanie określić czy dana zmiana rozwinie się w guza zagrażającego życiu czy jest nieszkodliwa, dlatego wszystkie przypadki traktowane są tak samo.

 

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Mammografia: na każdą złą diagnozę przypadają dwa uratowane życia

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!