reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Lepsze czasy dla seniora?

(2011-01-17)

współczesny seniorPolskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Według prognoz socjologów do 2050 roku liczba emerytów zwiększy się prawie dwukrotnie. Niektóre branże już teraz przygotowują się do nowych realiów, obierając kurs na potrzeby seniora.

Znaczne zmiany można dostrzec np. w branży turystycznej. Biura podróży proponując starszym wypoczynek, często wykorzystują okazje pojawiające się poza sezonem. Przesunięcie terminów to przede wszystkim kwestia ceny, ale i specyfiki klimatu, który dla starszych osób może okazać się uciążliwy. Ciepłe kraje to miła odmiana, jednak upały i wysoka wilgotność powietrza, towarzysząca typowo wakacyjnemu okresowi, są męczące dla emerytów. Z myślą o wypoczynku seniorów, także polskich, rząd Hiszpanii uruchomił specjalny program aktywizujący. Dzięki Europe Senior Tourism osoby po 55 roku życia i należące do krajów członkowskich UE, mogą skorzystać ze specjalnie organizowanych wyjazdów do Hiszpanii. Wypoczynek jest w całości zaplanowany przez rząd hiszpański, który również pokrywa część kosztów wyjazdu. Program ma ułatwić zorganizowanie wolnego czasu emerytów, poprzez zapoznawanie ich z kulturą Hiszpanii i poszerzanie grona znajomych. Polscy seniorzy mogą skorzystać z projektu w biurach Neckermann, Jaguar Travel, czy Euro 90 Travel. O programie można przeczytać na stronach internetowych tych biur, gdzie także czcionka, ze względu na odbiorców, jest powiększona.

Produkty dla seniorów w pierwszej kolejności uwzględniają gorszą sytuację finansową tej grupy. Największą popularnością cieszą się produkty dofinansowywane, jak choćby opisywany program Europe Senior Tourism. Jednak mimo wsparcia finansowego wielu seniorów zwyczajnie nie stać na takie atrakcje. Dlatego warto zwrócić uwagę na nową możliwość „dorabiania” do emerytury, jaką stwarza „odwrócona hipoteka”. Popularna w Stanach Zjednoczonych, czy krajach Zachodniej Europy, pozwala podbudować budżet emeryta. W Polsce jest już dostępna w wyspecjalizowanych instytucjach finansowych. Warunki usługi zakładają, że do końca życia emeryt otrzymuje miesięczną rentę hipoteczną w zamian za to, że po śmierci jego mieszkaniem lub domem zarządzi instytucja wypłacająca to świadczenie. Umowa zapewnia jednocześnie, że do końca życia senior ma prawo zamieszkiwać w tej nieruchomości. Tym samym, uzyskując pieniądze za sprzedaż już teraz, nie jest on zmuszony wyprowadzać się z własnego domu. Jak zapewniają specjaliści, rozwiązanie jest bardzo wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne. – Hipoteka odwrócona działa w Polsce w oparciu o kodeks cywilny, w ramach umowy o dożywocie. To ona gwarantuje, że jeżeli senior nie otrzyma renty, to własność nieruchomości zostanie mu zwrócona, a umowa rozwiązana – tłumaczy Robert Majkowski z Funduszu Hipotecznego Dom. Warto wiedzieć też, że wypłacone do tego momentu renty nie muszą być zwracane przez świadczeniobiorcę

Wraz z postępującą globalizacją zmienił się sposób naszych kontaktów z rodziną. Teraz z powodu braku czasu częściej dzwonimy do siebie, niż odwiedzamy. Seniorzy musieli więc przystosować się do nowych technologii komunikacyjnych, które także próbują ułatwić im kontakt z najbliższymi. Ukłonem w stronę tej grupy było wprowadzenie na rynek specjalnych telefonów. Podczas gdy trend kazał wszystko minimalizować, w aparatach komórkowych dla starszych zaprojektowano duże i wyraźne przyciski, ograniczono ilość zbędnych klawiszy i zainstalowano nietypową jak dotąd opcję „SOS”. Widoczny, zwykle w jaskrawych kolorach przycisk alarmowy, umieszczony na tylnej części telefonu, to udogodnienie „na wszelki wypadek”. Seniorzy w chwili zagrożenia zdrowia czy życia, jednym ruchem kciuka mogą wysłać informację z prośbą o pomoc. Po naciśnięciu klawisza zostaje włączony głośny sygnał – jego dźwięk może wystraszyć napastnika i jednocześnie zlokalizować użytkownika telefonu. Kolejno aparat wysyła SMS-a z prośbą o pomoc pod zdefiniowane wcześniej numery telefonu (np. do dzieci, lekarza czy na pogotowie), po czym telefon w trybie głośnomówiącym inicjuje z nimi połączenia. Specjalne telefony dostępne są w większości dużych sieci komórkowych. Można je kupić także w tradycyjnych sklepach elektronicznych.

Socjolodzy podkreślają, iż starzenie się społeczeństw oznacza głęboką zmianę w niemal wszystkich istotnych dla nas relacjach – jako członków rodzin, sąsiadów, obywateli państw i świata. Starzejące się populacje zmieniają także sposób, w jaki „kręci się biznes”, czego świadkami właśnie jesteśmy.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, ekonomia, gospodarka polska, technologia, zakupy

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Lepsze czasy dla seniora?

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!