reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Leki

Leki, które bierzesz mogą wpłynąć na wyniki twoich badań

(2010-09-07)

Nawet popularne leki bez recepty mogą wpływać na wyniki badań laboratoryjnych – informują specjaliści. To zjawisko może mieć negatywne skutki dla leczenia.

 

Leki, które bierzesz mogą wpłynąć na wyniki twoich badańO tym problemie mówiono na zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych konferencji w ramach akcji "Lek Bezpieczny".

 

Zniekształcenie wyników badań może prowadzić do złej diagnozy i nieprawidłowego leczenia. A medycyna laboratoryjna ma coraz większe znaczenie dla terapii. Często te właśnie wyniki mają decydujące znaczenie dla leczenia pacjentów.

 

Jak zaznaczają specjaliści z Centralnego Laboratorium Analitycznego Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, leki oddziałują na siebie nawzajem i mogą też zmieniać wyniki badań laboratoryjnych. Ich działanie farmakologiczne może wpływać m.in. na zawartość sodu czy potasu we krwi (leki moczopędne), inne leki hamują wytwarzanie krwinek czy zaburzają funkcjonowanie wątroby. Są też leki, które działają fizykochemicznie i mogą zakłócać reakcje chemiczne stosowane w diagnostyce – dotyczy to np. popularnej witaminy C, która zakłóca wyniki wielu badań. Producenci próbują co prawda zapobiegać takim zjawiskom (jednym ze sposobów jest dodawanie do odczynników enzymu rozkładającego kwas askorbinowy, publikowane są tez wykazy leków i poprawki, które trzeba przyjąć przy badaniu próbek.

 

Dlatego przed oddaniem próbki do analizy lepiej poinformować lekarza jakie bierzemy leki. Pamiętajmy również, że na wyniki badań wpływa, i to istotnie, alkohol. Dlatego lepiej nie udawać się na badania po zakrapianej imprezie.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
choroby, leki, medycyna, nauka, używki, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Leki, które bierzesz mogą wpłynąć na wyniki twoich badań

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!