reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Wiadomosć w dziale Choroby

Kynoterapia dla wszystkich

(2010-12-03)

Kynoterapia to terapia polegająca na kontakcie z psem. W Polsce coraz bardziej popularna i propagowana przez zwolenników, ale wciąż jeszcze rozpowszechniona dużo słabiej w stosunku do krajów zachodnich. Dogoterapia służy rehabilitacji zaburzeń fizycznych i wszelkiego rodzaju zaburzeń sfery psychicznej. To także forma zabawy i relaksu.

 

Zajęcia z udziałem psa prowadzi wykwalifikowany kynoterapeuta, który ustala program spotkań według własnego uznania lub po konsultacji z lekarzem prowadzącym chorego. Ścisłe współdziałanie lekarzy specjalistów i dogoterapeuty pozwala na optymalne dobranie ćwiczeń i stworzenie planu terapii dla konkretnego pacjenta, co sprzyja efektywności rekonwalescencji. W zasadzie nie ma przeciwwskazań do kynoterapii. Może z niej korzystać każdy, poza takimi wyjątkami, jak osoby z alergią na psy lub z chorobą zakaźną. Nie ma ograniczeń wiekowych, jednak do tej pory kynoterapia to przede wszystkim terapia dzieci z różnymi dysfunkcjami oraz osób starszych.

 

Warto dodać, że istnieje kilka form dogoterapii. Terapia z Psem (TP) to ukierunkowany na konkretnego chorego zbiór ćwiczeń ustalony w porozumieniu z lekarzami. Obejmuje często ciężkie przypadki schorzeń, dlatego wymaga dokumentowania. Edukacja z Psem (ED) służy natomiast rozwojowi intelektu. Obecność psa wprowadza przyjazną atmosferę, dzięki czemu pomaga przyswajać wiedzę. Tego typu zajęcia prowadzi się zwykle w szkołach i przedszkolach. Najbardziej luźną i swobodną formą są Spotkania z Psem (SP). Polegają one na zabawie i przełamywaniu lęków wobec otaczającego świata. Uczestnicy takich spotkań głaszczą i przytulają się do zwierzęcia, wydają mu polecenia, oglądają sztuczki w jego wykonaniu.

 

Wszystkie wymienione formy kynoterapii wywierają korzystny wpływ na emocjonalną sferę człowieka, bez względu na stopień zaawansowania zajęć. Aby korzystać z kontaktu ze specjalnie wytresowanym i bezwzględnie łagodnym psem nie trzeba jednak cierpieć na żadne zaburzenia. Spotkanie z Psem to rozwiązanie dla osób chcących poobcować ze zwierzęciem, którego nie posiadają w domu. Pies terapeuta doskonale sprawdza się w roli towarzysza i Przytulanki, co jest bardzo istotne w rozwoju dzieci. Drugim najpopularniejszym obszarem działalności kynoterapeutów są hospicja, domy spokojnej starości i inne ośrodki opieki nad osobami starszymi. Dla samotnych seniorów obecność psa jest chwilą zapomnienia o problemach, chorobach, daje możliwość fizycznego kontaktu z ciepłym ciałem psa, łagodzi stres i poczucie samotności.

Słowa kluczowe (tagi) dla tej wiadomości:
aktywność seniora, medycyna, zdrowie

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się wiadomością

wykop.pl Share

 

Wiadomosć została opracowana przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do wiadomości Kynoterapia dla wszystkich

Ta wiadomość nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!