reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Kulturalny tydzień: przegląd najciekawszych wydarzeń w polskich miastach

(2010-09-30)

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd ciekawych wydarzeń kulturalnych. Nie zabraknie propozycji dla wielbicieli muzyki, teatru a także malarstwa.

 

Kulturalny tydzień: przegląd najciekawszych wydarzeń w polskich miastachWrocław, 1-17 października - II Festiwal Opery Współczesnej

 

Wrocławska impreza to jedyny w Polsce festiwal będący przeglądem najlepszych operowych przedstawień ostatnich lat. Pierwszego dnia festiwalu zostanie rozpoczęty jednocześnie nowy sezon Opery Wrocławskiej a zainicjuje go spektakl "Legenda o Maryi", przygotowany we współpracy z czeskim Narodnim Divadlem.

 

W ciągu ponad dwóch tygodni trwania festiwalu będzie można zobaczyć takie inscenizacje operowe jak m.in.: "Zagładę domu Usherów" z muzyką Philippa Glassa, "La liberta chiama la liberta" - ostatnią część trylogii Eugeniusza Knapika "Umysły Heleny Troubleyn" , "Raj Utracony" Pendereckiego czy "Króla Rogera" Szymanowskiego.

 

Bilety na poszczególne przedstawienia dostępne są w cenach od 10 do 250 zł.

 

Sosnowiec, do 31 października – wystawa mało znanych obrazów Malczewskiego

 

Jacek Malczewski to malarz, którego obrazy dobrze znamy i jesteśmy w stanie rozpoznać jego styl nawet na dziele, które widzimy po raz pierwszy. Mało kto jednak wie, że Malczewski to nie tylko malarz-symbolista, autor mesjanistycznych scen i portretów, na których ludzie otoczeni są zwykle przez mityczne postaci. Na wystawie w Muzeum w Sosnowcu będzie można obejrzeć jego mniej znane pejzaże, czasami banalnych wiejskich krajobrazów.

 

Na wystawę udało się wypożyczyć dwa wyjątkowe obrazy z prywatnych kolekcji: "Portret Wojciecha Kossaka z Belloną" oraz "Niewiernego Tomasza". Chrystus na tym ostatnim obrazie ma twarz samego malarza.

 

Kraków, 6-10 października – festiwal poświęcony twórczości Marka Grechuty

 

9. października miną cztery lata od śmierci Marka Grechuty. Czwarta edycja poświęconego artyście festiwalu rozpocznie się 6 października wernisażem wystawy malarstwa Jana Kantego Pawluśkiewicza w piwnicach Hotelu pod Różą.

 

Najważniejszą częścią tegorocznej imprezy, podobnie jak w poprzednich latach, będzie konkurs na najlepszą interpretację piosenki z repertuaru Grechuty. Koncerty finałowe odbędą się w piątek (Scena Tęcza, od godz. 15) i sobotę (Scena im. Stanisława Wyspiańskiego PWST, godz. 19).

 

Gdańsk, 2-3 października – festiwal Monodramów

 

To premierowa edycja festiwalu Monoblok zorganizowana w gdańskim klubie Plama. Impreza rozpocznie się w piątek o 18. W trakcie dwóch festiwalowych dni o tytuł najlepszego przedstawienia walczyć będzie siedem spektakli z całej Polski, w tym już uznane i wcześniej nagradzane monodramy z teatrów m.in. w Łodzi i Elblągu, a także realizacje niezawodowe.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, estetyka, muzyka, teatr, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kulturalny tydzień: przegląd najciekawszych wydarzeń w polskich miastach

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!