reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Kulturalny tydzień: 28 X – 11 XI

(2010-10-28)

Premiery, otwarcia sezonów teatralnych, wystawy i festiwal filmowy – czyli kolejna porcja wybranych wydarzeń kulturalnych w polskich miastach.

 

Kulturalny tydzień: 28 X – 11 XIWrocław, 18 X 2010 – 31 X 2011 – wystawa Gloria Deo. Rzemiosło w służbie religii

 

Wystawa w Muzeum Narodowym to zbiór pięknych wyrobów rzemieślniczych, które kilkaset lat temu używane były w kościołach. Warto tę wystawę obejrzeć by zobaczyć różnicę między tym co dawniej a tym, co dziś. Przy kunszcie wykonania ornatów księży z XVIII wieku czy naczyń liturgicznych, dzisiaj używane w kościołach stroje i sprzęty wydają się nieco kiczowate. Wystarczy wspomnieć, że w tamtych czasach siostry benedyktynki wyszywały jeden ornat nawet dwa lata.

 

Wystawa nie prezentuje dzieł sztuki sakralnej, lecz wyroby dawnego rzemiosła, które jednak, szczególnie w porównaniu do dzisiejszych, często zakrawają o prawdziwą sztukę. Wśród eksponatów m.in. konfesjonały, klęczniki, skrzynie, XVII-wieczny fotel z kościoła Świętej Trójcy w Żórawinie.

 

Warszawa, 5 -14 listopada – Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik"

 

Sputnik zawiśnie nad Warszawą na 10 festiwalowych dni. Projekcjom towarzyszyć będą różne wydarzenia artystyczne, w tym wystawy, koncerty, debaty i spotkania z twórcami. Głównym kinem festiwalowym będzie w tym roku Kinoteka. W programie znajdą się zarówno nowe filmy rosyjskie jak i klasyka.

 

Poznań, 28 X – otwarcie sezonu w Teatrze Nowym

 

Nowy sezon teatralny otworzy premiera "Szczęśliwych dni" Samuela Becketa. Premierowe przedstawienie rozpocznie się o 19.15 na Scenie Nowej Teatru Nowego. Kolejne spektakle odbędą się w sobotę i niedzielę. Bilety kosztują 50 i 30 zł.

 

Kraków, od 28 X – Mrożek w Teatrze Łaźnia Nowa

 

Scena Teatru Łaźnia Nowa wraca w nowym sezonie z adaptacjami opowiadań Sławomira Mrożka. Na początek premiera "Noclegu" w reżyserii Pawła Kamzy (28 X, 18.00). Opowiadania Mrożka będą powracać w kolejnych miesiącach. Dokładny repertuar na stronie www.laznianowa.pl.

 

Rybnik, 25-31 X – Rybnicka Jesień Kabaretowa

 

"Ryjek" czyli Rybnicka Jesień Kabaretowa to festiwal, na którym zjawią się największe gwiazdy polskiego kabaretu, głównie z premierowym materiałem, którego nie mieliśmy jeszcze okazji Paranienormalni. Dokładny program można znaleźć na stronie www.ryjek.eu.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
aktywność seniora, filmy, kulturalny tydzień, teatr, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kulturalny tydzień: 28 X – 11 XI

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, bądź pierwszy - dodaj swój komentarz!