reklama

Warto przeczytać
Najczęściej komentowane
Społecznosć BycSeniorem.pl
Artykuł w dziale Kultura

Kulturalno – rozrywkowa Polska, czyli imprezy we wrześniu

(2015-08-28)

Każdego roku w wielu rejonach Polski odbywa się wiele różnorakich ciekawych imprez. Poniżej prezentujemy te najciekawsze w nadchodzącym miesiącu podając Państwu podstawowe informacje o wydarzeniu, terminie oraz czasie jego trwania.

 

Dni Zielonej Góry „Winobranie” winogron.jpg

Termin: wrzesień (05 – 13.09.2015)

Czas trwania: osiem dni (sobota – niedziela)

Wstęp: bezpłatny

Województwo: lubuskie

Imprezy związane z Winobraniem odbywają się praktycznie w całym mieście, jednak najważniejsze punkty usytuowane są na zielonogórskim deptaku (jarmark oraz targi kolekcjonerskie). Święto uznawane jest za jedno z najstarszych wydarzeń świeckich w kraju bowiem jego początki datuje się na XII wiek. W 1852 roku zostało wpisane na listę oficjalnych świąt miasta. Na zielonogórskich ulicach organizowane są zawody sportowe, koncerty oraz różnorakie wystawy. Uczestnicy skorzystać mogą również z szerokiej oferty straganów, gdzie kupić mogą m.in. antyki, starą broń, meble, obrazy oraz to co najważniejsze – sadzonki winorośli. Dla dzieci każdego roku powstaje specjalny Winobraniowy Lunapark. Każdego dnia do zabawy zachęca Bachus (bóg winorośli i urodzaju) i jego świta.

Będąc w Zielonej Górze warto zobaczyć m.in. kompleks filharmonii Zielonogórskiej, Stary Rynek, Wieże Głodową, Muzeum Ziemi Lubuskiej, ratusz miejski oraz pomnik Bachusa.

 

Festyn Archeologiczny w Biskupinie biskupin.jpg

Termin: wrzesień (12 – 20.09.2015)

Czas trwania: osiem dni (sobota – niedziela)

Wstęp: płatny

Województwo: kujawsko – pomorskie

Impreza odbywa się w najbardziej znanym rezerwacie archeologicznym w środkowej Europie, czyli na terenie Muzeum w Biskupinie. Święto ma na celu przybliżyć życie dawnych ludów zamieszkujących tutejsze tereny. Uczestnicy zobaczyć mogą np. jak dawniej wypiekano chleb, jak szlifowano siekiery krzemienne oraz jak działa koło garncarskie. Mogą również spróbować swoich sił w władaniu mieczem, rzucaniem oszczepem czy w strzelaniu z łuku. Wydarzeniu towarzyszy dawna muzyka, liczne konkursy, tańce zespołów, pokazy walk oraz wiele innych atrakcji.

 

Dni Kapusty w Charsznicy

Termin: wrzesień (13.09.2015)

Czas trwania: jeden dzień (niedziela)

Wstęp: bezpłatny

Województwo: małopolskie

Święto odbywa się na stadionie Ludowego Klubu Sportowego Spartak w Charsznicy. Wieś uznawana jest za stolicę polskiej kapusty z powodu ogromnych plantacji – uprawiana jest na ok 2500 ha, co stanowi ponad 30% jej powierzchni. Co ciekawe, szacuje się, że co dziesiąta polska kapusta pochodzi właśnie z tej części Małopolski. Impreza cieszy się wielką popularnością. Święto ma charakter dożynek kapuścianych. Na stadionie znajduje się m.in. scena, stragany oraz wesołe miasteczko. Połączona jest z wystawą maszyn rolniczych. Głównym punktem Dni Kapusty jest barwny korowód, zakończony wyborem Kapuścianej Pary Królewskiej, która wybierana jest spośród wyróżniających się plantatorów kapusty – liderów produkcji. Dla uczestników czekają m.in. pokazy rekordowych plonów oraz degustacja kapusty. Z kolei dla farmerów, zarówno z Polski, jak i zagranicy prowadzone są szkolenia. Świętowanie kończy koncert gwiazdy oraz pokaz sztucznych ogni.

Będąc w gminie Charsznica warto zobaczyć m.in. najdłuższy (768 metrów) w Polsce tunel kolejowy (w miejscowości Tunel), który wybudowany został w latach 80 XIX wieku, przy wykorzystaniu aż czterech milionów cegieł.

 

Dni Gwarków w Tarnowskich Górach

Termin: wrzesień (11 – 13.09.2015)

Czas trwania: trzy dni (piątek – niedziela)

Wstęp: bezpłatny

Województwo: śląskie

Dni Gwarków to cykl imprez rozrowykowo – kulturalnych. Impreza w większości odbywa się na Rynku. Historia święta sięga 1957, a związana jest z przywilejem, który zezwalał gwarkom na urządzanie zabaw w pierwszą niedzielę po świętym Idzim. Główny punkt stanowi pochód historycznych postaci związanych z miastem. W korowodzie podziwiać można m.in. legendarnego chłopa Rybaka z rodziną, księcia opolskiego Jana II Dobrego, znawcę kowalstwa i hutnictwa Walentego Roździeńskiego, króla Jana III Sobieskiego, polską husarię Sobieskiego oraz Marysieńkę Sobieską na powozie. Wydarzeniu towarzyszą kabarety, pokazy, atrakcje dla dzieci oraz koncerty gwiazd.

Będąc w Tarnowskich Górach warto zobaczyć m.in. Sztolnię Czarnego Pstrąga, kościół parafialny świętego Piotra i świętego Pawła z cennymi epitafiami postaci związanych z miastem, XIX drewnianą dzwonnicę oraz renesansowy ratusz z końca XIX wieku, zaliczany do najpiękniejszych na Śląsku.

Słowa kluczowe (tagi) dla tego artykułu:
podróże, rozrywka, wydarzenia

Podobne artykuły/wiadomości:

Podziel się artykułem

wykop.pl Share

 

Artykuł został opracowany przez:
BycSeniorem.pl

Komentarze do artykułu Kulturalno – rozrywkowa Polska, czyli imprezy we wrześniu

Moja ukochana Zielona Góra!! Wychowałam się w tym cudownym mieście, warto je odwiedzić nie tylko ze wzgędu na winobranie. Więcej